Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Medaka japonská - Oryzias latipes

 

Atlasy » Ryby » Česky » M » Medaka japonská 

Vivarium
Vivarium
Oryzias latipes | © půlpy
Medaka japonská | © půlpy

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Medaka japonská
Latinsky   Oryzias latipes
Slovensky   Oryzias latipes

VelikostTeplotapHTvrdostCena
347930
cm°C|dGH
430819120

Čeleď: Adrianichthyidae (medakovití)
Anglicky: Japanese rice fish, Japanese Killifish
Synonyma: Poecilia latipes, Oryzias latipes latipes, Aplocheilus latipes, halančík japonský.
Biotop: Asie
Věd.popsáno: Temminck & Schlegel, 1846
Původ: Asie: Japonsko, Korea, Tchaj-wan, Čína
Chov: Snadný
Lokalizace: Horní a střední část nádrže
Délka života: Ve volné přírodě 3 až 4 roky, v zajetí podle teploty vody 2 roky a více. Při venkovním chovu, nebo umožněním zimování v chladné vodě pod 10°C se dožívají výrazně déle než ve vytápěném akváriu.
Dop.počet ryb: Udává se alespoň 5 kusů. Bývá ale chována i po párech.
Min.vel.n.: Alespoň 45 litrů, vhodné je akvárium s větší plochou hladiny.
Krmení: Medaka japonská je všežravý „mikro-predátor“. Přijímá živé i sušené krmivo s řasou a lyofilizovaná krmiva vhodné velikosti. V letních měsících velice efektivně eliminuje komáří larvy. Nešlechtěná forma může mít při aklimatizaci problémy s návykem na umělé krmení.
Pohlaví: Samci jsou zpravidla štíhlejší, mají výrazně širší řitní ploutev tvaru kosočtverce se špičatějšími konci, charakteristické je také vykrojení v zadní části části hřbetní i řitní ploutve, tyto volné ostny slouží k přichycení k samici při páření. Samice má plnější bříško a řitní ploutev se směrem dozadu zužuje, má spíše tvar trojúhelníku, samičky mají také méně lesku.
Odchov: Odchov je velice snadný. Jedna samička naklade za jedno léto i stovky jiker. Medaka produkuje jikry s občasnými přestávkami denně od jara do podzimu. Rozmnožování probíhá, když je teplota vody vyšší než 18 stupňů a doba slunečního svitu je delší než 13 hodin. Pro vybíravost partnerů je vhodné aby v hejnu převažoval počet samic nad počtem samců. V hejnu po pěti kusech, by měli být 2 samci a 3 samice, v desetihlavém hejnu 4 samci a 6 samic. Při chovu po párech si pár nemusí „sednout“, pokud samice nedává jikry ani po týdnu, je potřeba vyměnit samce.

Páření začíná při rozbřesku, sameček pronásleduje samici, ve vhodnou chvíli se prudce zastaví a k samici se pomalu vertikálně přibližuje, poté udělá rychlý půlkruh, přičemž vystaví na odiv svůj třpyt a velikost roztažených ploutví. Když je samička svolná, vzájemně se propletou a dojde k vypuzení a oplození jiker. Jikry zůstávají připevněné ke kloace a samička je po chvíli uvolní na příhodné místo, proto jí poskytneme třecí mop nebo chomáč jemných rostlin. Dospělci své mladé mohou požírat, je proto vhodné je po vytření od jiker oddělit.

Jikry necháme v původní nádrži, nebo je můžeme z třecího mopu sbírat a rozmístit podle potřeby do jiných nádrží. Jikry jsou odolné a snesou i přepravu na delší vzdálenosti, což chovatelům usnadňuje výměnu chovného materiálu. K líhnutí jiker dochází asi po 10 dnech, přičemž plůdek potřebuje potravu již první až třetí den po vylíhnutí. Nejsnazší je odchov larev v tzv. zelené vodě, plůdek se zde první týdny uživí sám, přijímá přítomný zooplankton a fytoplankton, to můžeme i pozorovat lupou, později je vhodné dodávat další živé, nebo prachové suché krmení. Čím menší hustota potěru, o to je rychlejší růst. Pohlavní dospělosti je dosaženo mezi 10. a 12. týdnem věku. V jezírku se bez problému rozmnožují sami i za přítomnosti dospělých ryb.
Snášenlivost: Medaky jsou mírumilovné ryby, vhodné do dobře osázeného společenského akvária s jinými mírumilovnými rybami. Pouze samci mezi sebou svádí boje v době páření, jedná se ale spíše o poměřování sil a ke zraněním nedochází.
Charakteristika: V Japonsku je medaka chována již od 17. století. Existují desítky šlechtěných forem, v Japonsku se každoročně konají výstavy. A medaky zde najdeme chované v charakteristických nádobách takřka na každém dvorku. Vzhledem k nákladnému importu se v Evropě chová pouze zlomek kmenů ale v některých evropských zemích se komunita chovatelů japonské medaky rozrůstá a i zde se pořádají velké výstavy a setkání.

Nadšení evropští chovatelé tak šlechtí vlastní kmeny, někteří i na vlastní náklady realizují import vzácných kmenů z Japonska. Každým rokem se tak paleta dostupných variet i u nás rozšiřuje.
Tradiční způsob chovu v Japonsku je v dekorativních kameninových a keramických mísách, kde se medaky vzhledem ke své houževnatosti bez problémů vypořádají s výraznými výkyvy teplot v letních měsících i zimním zamrznutím hladiny, přičemž je dohlíženo, aby nádoba nepromrzla až ke dnu. V dnešní době jsou medaky chovány i celoročně ve vyhřívaných akváriích, tím se ale bohužel výrazně zkracuje délka jejich života.
Biolib.cz: Přejít na taxon
Plave v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další ryby rodu Oryzias (latinsky)
Zobrazit další ryby rodu Medaka (česky)
Zobrazit další ryby rodu Oryzias (slovensky)
Oryzias latipes | © půlpy
Medaka japonská | © půlpy

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/medaka_japonska