Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Mečovka pruhovaná - Xiphophorus multilineatus

 

Atlasy » Ryby » Česky » M » Mečovka pruhovaná 

Vivarium
Vivarium
Xiphophorus multilineatus | © kiLLt

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Mečovka pruhovaná
Latinsky   Xiphophorus multilineatus
Slovensky   Mečúň pruhovaný

VelikostTeplotapHTvrdostCena
4237530
cm°C|dGH
52681860

Čeleď: Poeciliidae (živorodkovití)
Anglicky: High-Backed Pygme Swordtail
Biotop: Střední Amerika
Věd.popsáno: Rauchenberger, Kallman & Morizot, 1990.
Původ: Střední Amerika: Mexiko.
Chov: Poměrně snadný
Lokalizace: Celá nádrž
Délka života: Cca 2-3 roky, výjimečně déle. Samci žijí zpravidla kratší dobu.
Dop.počet ryb: Nejlépe chovat v hejnu s převahou samic, počet kusů dle velikosti akvária.
Min.vel.n.: 40 litrů - jedinci budou ale menší, lepší je použít nádrž nad 60 litrů.
Krmení: Všežravec - ideální jsou vodní blechy nebo komáří larvy, ozobává i řasu. Konzumují všechny druhy akvarijní potravy.
Pohlaví: Samec má gonopodium, větší hřbetní ploutev a „mečík“ s černou kresbou. Samice je zbarvená nevýrazně a od podobných druhů se neliší. Tuto skupinu mečovek lze rozlišit jen dle zbarvení samců.
Odchov: Nádrž střední velikosti, dostatek jemnolistých rostlin pro úkryt mladých rybiček před žravostí samičky. Počet vržených mláďat se řídí velikostí samičky a činí 10-30 kusů. Při tření dochází k oplodnění jiker v těle samičky. Březí samička se pozná podle skvrny březosti, což je tmavá skvrna na koncové části břicha před řitní ploutví. Doba březosti trvá 4-6 týdnů. Samička vypuzuje z těla jikry se zcela vyvinutými rybami, které po opuštění matčina těla protrhnou prudkým trhnutím blánu jikry a ihned plavou. Pokud chcete zachránit mladé musíte odlovit samici, jinak většinu potěru sežere. Ve společenských nádržích je třeba počítat se velkými ztrátami. Pokud je ale nádrž dostatečně zarostlá, z každého vrhu několik rybek přežije. Potěr po cca 1 hodině od porodu ihned přijímá všechny druhy akvarijní potravy úměrné jeho velikosti.
Snášenlivost: Klidná, mírumilovná, společenská rybka. Samci mezi sebou svádějí souboje, které jsou ale zpravidla bez následků. Kvůli možnosti nechtěného křížení je nutné chovat tento druh v druhové nádrži - pozor na mezidruhové křížení, které může znehodnotit chov.
Charakteristika: Tento druh patří k nedávno popsaným druhům. Je ze skupiny X. pygmaeus - trpasličích mečovek. Rozlišit je lze jen podle zbarvení samců, samice z celé skupiny vypadají stejně. Základní zbarvení samce - světlé tělo s nepravidelnými tmavšími pruhy a modrým nádechem, spodní část mečíku je černá. Přírodní forma. Velmi čilá, vytrvalá ryba. Potřebují pro dobré prospívání prostor pro plavání, samci se často prohánějí a v malém prostoru může dojít k ubití slabšího samce. Nutné je také mít v nádrži dostatek rostlin a úkrytů, aby se samice mohla schovat před neustále dotírajícím samcem. Pouze 1 samice v nádrži se samcem často vede k její předčasné smrti, jelikož ji samec doslova uštve. Je to celkově nenáročná rybka, vhodná pro začínající akvaristy, což ale neznamená, že není třeba se starat o čistotu akvária a pravidelně vyměňovat vodu, vhodné je také silnější proudění vody z filtru (stojatá voda není vhodná). Špatné podmínky v nádrži vedou k tomu, že potěr umírá dříve, než dosáhne dospělosti a celkově ryby žijí i méně než 1 rok, často trpí různými nemocemi. Naopak v dobrých podmínkách velmi dobře prospívají a chovatel se z jejich přítomnosti může těšit téměř neomezeně dlouho, jelikož se pravidelně a dobře množí a z vrhu vždy několik mláďat přežije.
Biolib.cz: Přejít na taxon
Plave v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další ryby rodu Xiphophorus (latinsky)
Zobrazit další ryby rodu Mečovka (česky)
Zobrazit další ryby rodu Mečúň (slovensky)
Xiphophorus multilineatus | © kiLLt

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/mecovka_pruhovana