Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Mečovka mexická KOI - Xiphophorus hellerii 'KOI'

 

Atlasy » Ryby » Česky » M » Mečovka mexická KOI 

Vivarium
Vivarium
Xiphophorus hellerii 'KOI' | © půlpy
Mečovka mexická KOI | © půlpy
Mečovka mexická KOI | © Kníže Máz
Mečovka mexická KOI | © matejw
Mečovka mexická KOI | © matejw
Mečovka mexická KOI | © půlpy
Mečovka mexická KOI | © půlpy

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Mečovka mexická KOI
Latinsky   Xiphophorus hellerii 'KOI'
Slovensky   Mečúň mexický KOI

VelikostTeplotapHTvrdostCena
6217620
cm°C|dGH
102882040

Čeleď: Poeciliidae (živorodkovití)
Anglicky: KOI swordtail
Biotop: Střední Amerika
Věd.popsáno: Uměle vyšlechtěna (původní druh - Heckel, 1848)
Původ: Stření Amerika: Mexiko, Guatemala a Honduras (pouze původní druh, všechny barevné variety byly uměle vyšlechtěny).
Chov: Snadný
Lokalizace: Celá nádrž
Délka života: Cca 2-3 roky, výjimečně déle. Samci žijí zpravidla kratší dobu.
Dop.počet ryb: Nejlépe chovat v hejnu s převahou samic, počet kusů dle velikosti akvária.
Min.vel.n.: 60 litrů - jedinci budou ale menší, lepší je použít nádrž nad 100 litrů.
Krmení: Všežravec - ideální jsou vodní blechy nebo komáří larvy, ozobává i řasu. Konzumují všechny druhy akvarijní potravy.
Pohlaví: Samička je větší, zavalitější a má ocasní ploutev bez mečovitého výrůstku. V dospělosti má jasně viditelnou skvrnu březosti. Samec má řitní ploutev přeměněnou v tzv. „gonopodium“, které slouží k oplodnění samice a ocasní ploutev protaženou do špice (mečíku).


Samec x Samice
Samec Samice
Odchov: Nádrž střední velikosti, dostatek jemnolistých rostlin pro úkryt mladých rybiček před žravostí samičky. Počet vržených mláďat se řídí velikostí samičky a činí 40-150 kusů. Při tření dochází k oplodnění jiker v těle samičky. Březí samička se pozná podle skvrny březosti, což je tmavá skvrna na koncové části břicha před řitní ploutví. Doba březosti trvá 4-6 týdnů. Samička vypuzuje z těla jikry se zcela vyvinutými rybami, které po opuštění matčina těla protrhnou prudkým trhnutím blánu jikry a ihned plavou. Pokud chcete zachránit mladé musíte odlovit samici, jinak většinu potěru sežere. Ve společenských nádržích je třeba počítat se velkými ztrátami. Pokud je ale nádrž dostatečně zarostlá, z každého vrhu několik rybek přežije. Potěr po cca 1 hodině od porodu ihned přijímá všechny druhy akvarijní potravy úměrné jeho velikosti.
Snášenlivost: Klidná, mírumilovná, společenská rybka. Samci mezi sebou svádějí souboje, které jsou ale zpravidla bez následků.
Charakteristika: Charakteristické zbarvení této variety je střídání červenooranžové barvy se světlou stříbrnou. Hlava a horní část hřbetu jsou červené, stejně tak je červená oblast kořene ocasu a ocasní ploutev. Konec ocasní ploutve a ploutev hřbetní jsou průhledné. Střed těla a břicho je stříbrné. Byly vyšlechtěny i ve varietě 'Lyra' - s prodlouženými ploutvemi různorodých tvarů. Je i varieta 'Hi-fin'. Pokud chceme udržet barevnou linii, musíme zabránit styku s jinou varietou tohoto druhu, ale také např. plat (Xiphophorus maculatus, Xiphophorus variatus). Mezidruhové křížení a křížení podobných druhů je značné. Velmi čilá, vytrvalá ryba. Přírodní forma je zelená se stříbrným leskem, ale existuje mnoho dalších barevných forem, s různě tvarovanými ploutvemi, což vzniklo dlouhodobým šlechtěním. Přírodní forma dorůstá ve své domovině až do velikosti 16 cm (samice), v akváriích jsou ale většinou výrazně menší a dožívají se také kratšího věku. Potřebují pro dobré prospívání prostor pro plavání, samci se často prohánějí a v malém prostoru může dojít k ubití slabšího samce. Nutné je také mít v nádrži dostatek rostlin a úkrytů, aby se samice mohla schovat před neustále dotírajícím samcem. Pouze 1 samice v nádrži se samcem často vede k její předčasné smrti, jelikož ji samec doslova uštve. Je to celkově nenáročná rybka, vhodná pro začínající akvaristy, což ale neznamená, že není třeba se starat o čistotu akvária a pravidelně vyměňovat vodu, vhodné je také silnější proudění vody z filtru (stojatá voda není vhodná). Špatné podmínky v nádrži vedou k tomu, že potěr umírá dříve, než dosáhne dospělosti a celkově ryby žijí i méně než 1 rok, často trpí různými nemocemi. Naopak v dobrých podmínkách velmi dobře prospívají a chovatel se z jejich přítomnosti může těšit téměř neomezeně dlouho, jelikož se pravidelně a dobře množí a z vrhu vždy několik mláďat přežije.
Biolib.cz: Přejít na taxon
Plave v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další ryby rodu Xiphophorus (latinsky)
Zobrazit další ryby rodu Mečovka (česky)
Zobrazit další ryby rodu Mečúň (slovensky)
Xiphophorus hellerii 'KOI' | © půlpy
Mečovka mexická KOI | © půlpy
Mečovka mexická KOI | © Kníže Máz
Mečovka mexická KOI | © matejw
Mečovka mexická KOI | © matejw
Mečovka mexická KOI | © půlpy
Mečovka mexická KOI | © půlpy

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/mecovka_mexicka_koi