Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Mečovka mexická Cometa - Xiphophorus hellerii 'Cometa'

 

Atlasy » Ryby » Česky » M » Mečovka mexická Cometa 

Vivarium
Vivarium
Xiphophorus hellerii 'Cometa' | © arnošt

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Mečovka mexická Cometa
Latinsky   Xiphophorus hellerii 'Cometa'
Slovensky   Mečúň Cometa

VelikostTeplotapHTvrdostCena
6217618
cm°C|dGH
102782025

Čeleď: Poeciliidae (živorodkovití)
Anglicky: Cometa swordtail
Věd.popsáno: Uměle vyšlechtěna (původní druh - Heckel, 1848).
Původ: Stření Amerika: Mexiko, Guatemala a Honduras (pouze původní druh, všechny barevné variety byly uměle vyšlechtěny).
Chov: Snadný
Lokalizace: Celá nádrž
Délka života: Cca 2-3 roky, výjimečně déle. Samci žijí zpravidla kratší dobu.
Dop.počet ryb: Nejlépe chovat v hejnu s převahou samic, počet kusů dle velikosti akvária.
Min.vel.n.: 60 litrů - jedinci budou ale menší, lepší je použít nádrž nad 100 litrů.
Krmení: Všežravec - ideální jsou vodní blechy nebo komáří larvy, ozobává i řasu. Konzumují všechny druhy akvarijní potravy.
Pohlaví: Samička je větší, zavalitější a má ocasní ploutev bez mečovitého výrůstku. V dospělosti má jasně viditelnou skvrnu březosti. Samec má řitní ploutev přeměněnou v tzv. „gonopodium“, které slouží k oplodnění samice a ocasní ploutev protaženou do špice (mečíku).
Odchov: Nádrž střední velikosti, dostatek jemnolistých rostlin pro úkryt mladých rybiček před žravostí samičky. Počet vržených mláďat se řídí velikostí samičky a činí 40-150 kusů. Při tření dochází k oplodnění jiker v těle samičky. Březí samička se pozná podle skvrny březosti, což je tmavá skvrna na koncové části břicha před řitní ploutví. Doba březosti trvá 4-6 týdnů. Samička vypuzuje z těla jikry se zcela vyvinutými rybami, které po opuštění matčina těla protrhnou prudkým trhnutím blánu jikry a ihned plavou. Pokud chcete zachránit mladé musíte odlovit samici, jinak většinu potěru sežere. Ve společenských nádržích je třeba počítat se velkými ztrátami. Pokud je ale nádrž dostatečně zarostlá, z každého vrhu několik rybek přežije. Potěr po cca 1 hodině od porodu ihned přijímá všechny druhy akvarijní potravy úměrné jeho velikosti.
Snášenlivost: Klidná, mírumilovná, společenská rybka. Samci mezi sebou svádějí souboje, které jsou ale zpravidla bez následků.
Charakteristika: Tato varieta je opět v mnoha barevných mutacích. Prakticky jediným uznávaným znakem (ostatní znaky se výrazně liší) pro určení této variety jsou dva tenké černé pruhy na ocasní ploutvi, které jsou umístěny proti sobě. Nejvíce vynikne při silném osvětlení. Pokud chceme udržet barevnou linii, musíme zabránit styku s jinou varietou tohoto druhu, ale také např. plat (Xiphophorus maculatus, Xiphophorus variatus). Mezidruhové křížení a křížení podobných druhů je značné. Velmi čilá, vytrvalá ryba. Přírodní forma je zelená se stříbrným leskem, ale existuje mnoho dalších barevných forem, s různě tvarovanými ploutvemi, což vzniklo dlouhodobým šlechtěním. Přírodní forma dorůstá ve své domovině až do velikosti 16 cm (samice), v akváriích jsou ale většinou výrazně menší a dožívají se také kratšího věku. Potřebují pro dobré prospívání prostor pro plavání, samci se často prohánějí a v malém prostoru může dojít k ubití slabšího samce. Nutné je také mít v nádrži dostatek rostlin a úkrytů, aby se samice mohla schovat před neustále dotírajícím samcem. Pouze 1 samice v nádrži se samcem často vede k její předčasné smrti, jelikož ji samec doslova uštve. Je to celkově nenáročná rybka, vhodná pro začínající akvaristy, což ale neznamená, že není třeba se starat o čistotu akvária a pravidelně vyměňovat vodu, vhodné je také silnější proudění vody z filtru (stojatá voda není vhodná). Špatné podmínky v nádrži vedou k tomu, že potěr umírá dříve, než dosáhne dospělosti a celkově ryby žijí i méně než 1 rok, často trpí různými nemocemi. Naopak v dobrých podmínkách velmi dobře prospívají a chovatel se z jejich přítomnosti může těšit téměř neomezeně dlouho, jelikož se pravidelně a dobře množí a z vrhu vždy několik mláďat přežije.
Biolib.cz: Přejít na taxon
Plave v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další ryby rodu Xiphophorus (latinsky)
Zobrazit další ryby rodu Mečovka (česky)
Zobrazit další ryby rodu Mečúň (slovensky)
Xiphophorus hellerii 'Cometa' | © arnošt

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/mecovka_mexicka_cometa