Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Kančík žíhaný - Australoheros facetus

 

Atlasy » Ryby » Česky » K » Kančík žíhaný 

Vivarium
Vivarium
Australoheros facetus | © Metalic (Marhan)

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Kančík žíhaný
Latinsky   Australoheros facetus
Slovensky   Cichlazoma pruhovaná

VelikostTeplotapHTvrdostCena
18186560
cm°C|dGH
25287.51290

Čeleď: Cichlidae (vrubozubcovití)
Anglicky: Chameleon cichlid
Synonyma: Chromis facetus, Cichlasoma facetum, Herichthys facetum, Acara faceta, Heros autochthon, Heros jenynsii, Pomotis tetracanthus.
Biotop: Amazonie
Věd.popsáno: Jenyns, 1842.
Původ: Jižní Amerika: Brazílie, Argentina, Uruguay.
Chov: Poměrně snadný
Lokalizace: Střední a dolní část nádrže
Délka života: Cca 10 let.
Dop.počet ryb: 1 pár.
Min.vel.n.: 400 a více litrů.
Krmení: Všežravec. Živí se nejraději bezobratlými, zejména larvami hmyzu a menšími měkkýši. Lze je krmit takřka vším, od vařené rýže (v zahradním rybníčku), přes žížaly až po sušené krmivo, větší ryby nepohrdnou ani potěrem nebo jikrami ryb.
Pohlaví: Samec je barevnější než samice a má řitní a hřbetní ploutev protáhlou do špičky. Tělo je vysoké, ze stran zploštělé s krátkou hlavou a ostře stoupajícím čelem. Ocasní ploutev je okrouhlá. Zbarvení je velmi proměnlivé, od mosazně žluté přes hnědavě žlutou, zelenavou a popelavou až po temně černou. Na bocích bývá několik příčných pruhů zasahujících i do hřbetní a řitní ploutve. Ploutve jsou většinou tmavě olivově zelené až černé.
Odchov: O potomstvo se starají oba rodiče, samice se stará o jikry, samec střeží okolí hnízda. Vytírají se na volné, očištěné ploché kameny nebo kořeny, do dutin. Jiker bývá okolo 300 kusů. Po rozplavání (cca do 7 dnů od nakladení jiker) přijímají mladé ryby čerstvou artémií, potom přecházíme na běžná živá krmiva jako dafnie, perloočky... I potěr se dá od počátku krmit vločkovým krmivem, i když to pro ně není ideální.
Snášenlivost: Velmi agresivní a teritoriální ryba. Lze ji chovat jen s podobnými, velkými rybami. Malé ryby postupně v nádrži sežere.
Charakteristika: Velice inteligentní ryba, která pozná, kdo ji krmí. Ryje ve dně. Je to dravec, velmi teritoriální, při péči o potěr nekompromisně agresivní. Je velmi odolná vůči nízkým teplotám. Kančík žíhaný je vhodný i do zahradního rybníčku, kde ho lze chovat od začátku června mnohdy až do září. Tato ryba je velmi nenasytná a spořádá v podstatě cokoliv. Její žravost je způsobena rychlým růstem. Proto by se měla chovat dohromady pouze s rybami dostatečně velkými, aby se o sebe postarali a nestali se potravou. Ideální je nádrž s co nejširším dnem a množstvím úkrytů a jeskyň. Potřebuje v akváriu místo, pro vytvoření svého teritoria. Je to vytrvalá ryba, která není příliš choulostivá na parametry vody. Jako u většiny cichlid je však dobré udržovat akvárium v čistotě a zajistit dobrou filtraci vody. Proudění vody jen mírné, vzduchování není potřeba. Rostliny volíme raději tuholisté a dobře zakořeněné a upevněné, jinak je mohou ze substrátu vyhrabat. Dno by mělo být písčité nebo velmi drobný štěrk, který nesmí být ostrý.
Biolib.cz: Přejít na taxon
Plave v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další ryby rodu Australoheros (latinsky)
Zobrazit další ryby rodu Kančík (česky)
Zobrazit další ryby rodu Cichlazoma (slovensky)
Australoheros facetus | © Metalic (Marhan)

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/atlasryb/kancik_zihany