Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Kančík červenohlavý - Vieja synspila

 

Atlasy » Ryby » Česky » K » Kančík červenohlavý 

Vivarium
Vivarium
Vieja synspila | © michal.siegel
Kančík červenohlavý | © michal.siegel

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Kančík červenohlavý
Latinsky   Vieja synspila

VelikostTeplotapHTvrdostCena
202471050
cm°C|dGH
3528815300

Čeleď: Cichlidae (vrubozubcovití)
Anglicky: Uetzal cichlid, redhead cichlid, firehead cichlid
Synonyma: Cichlasoma synspilum, Paratheraps synspilum, Theraps synspilus, Paraneetroplus synspilus, Heros synspilus, Herichthys synspilum, Cichlaurus hicklingi, Cichlasoma hicklingi, Vieja synspillum, cichlida červenohlavá, kančík červenotlamý.
Věd.popsáno: Hubbs, 1935
Původ: Střední Amerika (Guatemala a Mexiko)
Chov: Poměrně obtížný
Lokalizace: Střední a dolní část nádrže
Délka života: Dlouhověká.
Dop.počet ryb: Mladé jedince chovat ve skupině, následně v páru.
Min.vel.n.: 500 l pro pár minimálně. Vzhledem k rostoucí vnitrodruhové agresivitě by nebylo na škodu zauvažovat nad 800 - 1000 l.
Krmení: Jedná se primárně o býložravce. Mladé je dobré krmit kvalitními granulemi pro cichlidy a čas od času stravu obohatit o rybí maso, patentky, gammaruse apod. Později, cca od 1 roku věku, je nutné přidávat i rostlinnou složku (spařené listy špenátu, salátu, ...). Ryby jsou velmi žravé a snadno se překrmí, což vede k značnému tloustnutí a v extrémních případech i ke kratší délce života.
Pohlaví: Nejsou na první pohled patrné. Lze vypozorovat pouze v době tření. Samec je obvykle větší (až 35 cm) a sytěji vybarvený. Samice nedorůstá více než 20 - 25 cm.
Odchov: Odchov je náročnější pouze ze začátku, protože samice preferují lepení jiker do dutin. Pokud však nemají žádnou k disposici, nakladou jikry i například do rohu akvária. Pokud dojde ke snůšce, je následující odchov snadný. Plůdek se vykulí za 2-3 dny a za dalších cca 48 hodin se rozplave. Od rozplavání přijímá čerstvě vylíhlou artémii, případně prachové krmivo pro potěr (Hikari First Bites). Brzy zvládají dospělou artemii, koretru, gammarus.
Snášenlivost: Agresivní a teritoriální v době tření. Jinak lze v dostatečně prostorné nádrži chovat s podobně velkými americkými cichlidami. Nedoporučuje se chov s jinými zástupci rodů Vieja, Paraneetroplus či Paretroplus, protože by mohlo dojít k mezidruhovému křížení. Nutno podotknout, že s rostoucím věkem se stupňuje vnitrodruhová agresivita.
Charakteristika: V mládí velmi tolerantní a nenápadná, spíše šedavá rybka. Pestřejší zbarvení si získává až ve věku okolo 1 roku, kdy se začíná projevovat červené zbarvení hlavy a blízkého okolí. S rostoucím věkem vzrůstá také její agrese k příslušníkům vlastního druhu. K ostatním cichlidám obdobné velikosti je agresivní jen v době tření.

U tohoto druhu se zatím oddělily 2 chovatelské formy. Vieja synspila RED vyniká sytěji zbarvenou červenou hlavou a oranžovým zbytkem těla. Druhá varianta, V. synspila spotted má tělo (krom oblasti hlavy) poseté modrými skvrnami. U všech chovaných variant (včetně běžné) jsou navíc po těle náhodně rozmístěny černé skvrny, případně pruhy. Druh je barevně velmi variabilní.

Ryby nejsou náročné na rostliny, popravdě naprostou většinu z nich zdevastují, i když mají dostatečný přísun rostlinné stravy. Šanci ze zkušenosti nemají ani tuholisté rostliny jako Anubias. Nutná je kvalitní filtrace, protože ryby produkují mnoho odpadu. Ačkoli jsou ryby odolné a navzdory mohutné produkci výkalů netrpí v akváriu nemocemi, doporučuji pravidelné odkalování a výměnu vody.
Biolib.cz: Přejít na taxon
Plave v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další ryby rodu Vieja (latinsky)
Zobrazit další ryby rodu Kančík (česky)
Vieja synspila | © michal.siegel
Kančík červenohlavý | © michal.siegel

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/kancik_cervenohlavy