Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Cichlidka pulcovitá - Teleogramma brichardi

 

Atlasy » Ryby » Česky » C » Cichlidka pulcovitá 

Vivarium
Vivarium
Česky   Cichlidka pulcovitá
Latinsky   Teleogramma brichardi
Slovensky   Cichlidka žubrienková

VelikostTeplotapHTvrdostCena
9206580
cm°C|dGH
1425710150

Čeleď: Cichlidae (vrubozubcovití)
Anglicky: Brichards slender cichlid
Synonyma: Cichlidka pulcová.
Biotop: Afrika
Věd.popsáno: Poll, 1959.
Původ: Afrika: Kongo.
Chov: Poměrně snadný
Lokalizace: Dolní část nádrže
Délka života: Cca 4-5 let.
Dop.počet ryb: Nejlépe chovat v páru.
Min.vel.n.: 80 litrů.
Krmení: Převážně drobnější masitou potravu, živou i mraženou - různé červy, larvy, korýše. S umělou potravou mohou být problémy s jejím přijímáním.
Pohlaví: U chovných párů je pohlaví zjistitelné snadno, u párů, které se netřou naopak poměrně složité. Samci jsou větší a jejich zbarvení je vždy stejné, celé tělo je šedohnědomodré, konečky hřbetní ploutve mohou být bílé. Samice, které se netřely jsou velmi podobné samcům, na těle mají mnohdy velmi nevýrazné příčné pruhy. Samice v době tření mají na břiše a bocích výrazné červené zbarvení, konce hřbetních paprsků jsou bílé a bílá je i ocasní ploutev.
Odchov: Ryby se třou v úkrytu své jeskyně. Samice naklade několik desítek krémově bílých jiker. O jikry se stará sama, bez přítomnosti samce. Bohužel vylíhnutí a odchov potěru je v akváriích prozatím velkou raritou. Předpokládá se, že je to proto, že se nedaří uměle napodobit přírodní podmínky těchto ryb, které žijí v rychle tekoucích vodách s vysokým obsahem kyslíku.
Snášenlivost: Zpravidla klidná k ostatním rybám i k vlastnímu druhu. Byly popsány příklady, kdy samec zabil samici, ale jedná se výjimečnou událost.
Charakteristika: Žije v dutinách pod kameny. Vytvoření umělé jeskyně na dně akvária je nutností. Není vhodné je chovat s agresivními nebo příliš čilými rybami. Tato rybka není dobrý plavec, většinu času leží na dně, ve skrýši nebo na kamenech. V přírodě žije v rychle tekoucí vodě pod peřejemi a má zvlášť uzpůsobený plynový měchýř, který jí umožňuje velký proud zvládat a udržet se v něm na dně řeky. Rozhodně je to zajímavá rybka s netradičním tvarem těla i způsobem plavání a pohybem po nádrži, která není příliš náročná na chov a chemismus vody (standardní akvarijní podmínky). Velmi obtížné je ji rozmnožit. Od roku 1980 je opět dovážena do Evropy z Konga (předtím byl dovoz ryb z této země kvůli válce zastaven) a i v našich akvaristikách se začíná objevovat častěji.
Biolib.cz: Přejít na taxon
Plave v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další ryby rodu Teleogramma (latinsky)
Zobrazit další ryby rodu Cichlidka (česky)
Zobrazit další ryby rodu Cichlidka (slovensky)

Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/cichlidka_pulcovita