Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Atlas akvarijních ryb

 

Atlasy » Ryby » Čeledi » T » Tetraodontidae Česky čtverzubcovití   Vytisknout tuto stránku 

Vivarium
Jedná se o čeleď s velmi zajímavými druhy ryb. Jsou rozšíření především v teplých mořích Atlantiku a v Indo-Pacifickém regionu, velmi malá část jich žije v sladkých vodách.

Vyznačují se zaobleným tělem, které je bez šupin nebo s roztroušenými drobnými bodlinami. Tyto bodliny mají tři špičky, v klidu jsou přitisknuty k tělu a směřují dozadu. Charakteristická pro ně je schopnost nafouknout se, k čemuž slouží rozšířitelná část žaludku, do které naberou vodu nebo vzduch. Přitom dojde i ke vztyčení bodlin a čtverzubec tak opticky zastraší predátora. Nemají žebra. Zuby jsou srostlé a tvoří silné pláty, používané k drcení schránek měkkýšů, kteří tvoří podstatnou část jejich stravy. Oči čtverzubců se pohybují nezávisle na sobě. Břišní ploutve nemají. Prsní ploutve jsou používány jako výkonný motor. Ocasní ploutev slouží jako kormidlo. Když plavou, vypadá to jako by jen klouzali vodou, plavou pomalu, ale jsou velmi obratní. Dokáží i couvat.

V akváriích jsou zpravidla chovány druhy rodu Tetraodon pocházející z Afriky a jižní Asie.

Jsou to dlouhověké a inteligentní ryby, jejich chov ale není snadný.

Jsou vyloženě masožraví, konzumují nejčastěji měkkýše, drobné korýše a larvy hmyzu. Těmto rybám neustále rostou zuby a nemají-li si je čím obrušovat, mohou jim přerostlé zuby zcela znemožnit příjem potravy (nutné krmit šneky).

Jsou teritoriální a nesnášenliví jak v rámci svého druhu, tak i vůči jiným rybám.

Rozmnožují se kladením jiker, o které pečuje samec. O potěr pak jen výjimečně.

Barevnostní i velikostní škála je značná. Nároky na chov se u jednotlivých druhů liší. Jsou to celkově náročné ryby a patří do rukou jen zkušeným chovatelům.

Kmen: Chordata, Třída: Actinopterygii - paprskoploutví, Řád: Tetraodontiformes - čtverzubci. Tato čeleď v současné době zahrnuje 30 rodů se 203 vědecky popsanými druhy ryb. Je ale pravděpodobné, že budou objeveny další nové druhy, patřící k této čeledi.

Zajímavost:
V tkáních některých druhů (mořských) je obsažen smrtelně jedovatý alkaloid tetrodotoxin. Tento jed dokáže usmrtit i člověka. Vysoká jedovatost ryby neodrazuje japonské labužníky a "fugu" kuchaři z těchto ryb připravují speciality. Ročně však několik lidí zemře na otravu tímto jedem.

Fotogalerie
Fotogalerie
zástupců čeledi

 
 
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/celed/Tetraodontidae