Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Atlas akvarijních ryb

 

Atlasy » Ryby » Čeledi » S » Syngnathidae Česky Jehlovití   Vytisknout tuto stránku 

Vivarium
Někteří jejich zástupci obývají pobřežní moře tropů a subtropů a vynikají velmi zajímavými tvary, tělo mají kryté pancéřovými destičkami. Hlava je protažená v dlouhý bezzubý rypák. Sladkovodní zástupci žijí v deltách řek - brakické vody.

Většina druhů je mořských a nejznámější zástupce je bezpochyby mořský koník. Obě skupiny (koníci a jehly) mají tak neobvyklé vzezření, že v nich lze jen těžko poznat rybu.

Mořští koníčci jsou bizarní živočichové, kteří spíše než ostatní ryby připomínají šachovou figurku. Hlava je jinak nesená a ocasní ploutev je změněná v jakýsi dlouhý ocásek, kterým se přidržují rostlin a korálů. Na hlavě i na hřbetě mají různé výrůstky. Živí se různými bezobratlými živočichy. Sameček má na břiše vak, do kterého samička snáší jikry. Pak o ně pečuje několik týdnů. Koníčci mořští se často a snadno chovají v akváriích. Plavou strnule a drží přitom tělo ve svislé poloze.

Mořské (sladkovodní) jehly mají velmi protáhlé a tenké, hadovité tělo. Obývají bujně zarostlé vody. Mnohé druhy jsou typickými obyvateli korálových útesů. Péče o potomstvo je u nich podobná jako u koníčků. Některé druhy mají také vak, jiné nosí jikry přilepené na břiše. Po vykulení se o ně již dál nestarají.

Jsou velikostí i tvarem velmi různorodí. Nejmenší koníček je velký asi jako nehet malíčku, některé druhy jsou naopak až 30 cm velcí. Jehlice dorůstají i do větších rozměrů.

Živí se masitou potravou, převážně drobnou, malé druhy filtrují plankton.

Zbarvení je velice různorodé, mnohé druhy svou barvu přizpůsobuji svému okolí.

Kmen: Chordata, Třída: Actinopterygii - paprskoploutví, Řád: Syngnathiformes (Gasterosteiformes) - volnoostní. Tato čeleď v současné době zahrnuje 56 rodů s 308 vědecky popsanými druhy ryb. Je ale pravděpodobné, že budou objeveny další nové druhy, patřící k této čeledi.

Fotogalerie
Fotogalerie
zástupců čeledi

 
 
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/celed/Syngnathidae