Většina druhů pochází z Asie, dva druhy (sumec velký - Silurus glanis a sumec Aristotelův - Silurus aristotelis) najdeme i v Evropě.
Tělo je protáhlé a kryté pouze kůží. Na horní čelisti mají jeden pár delších vousů a na dolní 1-2 páry vousků. Hřební ploutev je krátká nebo úplně chybí. Řitní ploutev je dlouhá a u některých druhů je částečně srostlá s ploutví ocasní. Nemají tukovou ploutvičku.
Tato čeleď zahrnuje druhy o velikosti cca 20 centimetrů, ale i několikametrové obry.
Menší druhy je možné chovat ve skupince, větší pak raději samostatně. Jsou aktivní přes den, velké evropské druhy pak v noci. Na kvalitu vody je třeba dát pozor a častěji vodu měnit, nutná je dobrá filtrace. Pokud mají čistou vodu, dožívají se i více než 10 let. Ve špatných podmínkách trpí nemocemi.
Jsou to masožravci, v akváriích je ale lze naučit přijímat i umělá krmiva. Dospělí sumci kromě ryb loví vodní ptáky a menší savce, mláďata sumců se živí hmyzem, měkkýši a obojživelníky.
Rozmnožují se kladením jiker, ale v akváriích je odchov spíše raritou.
Kmen: Chordata, Třída: Actinopterygii - paprskoploutví, Řád: Siluriformes - sumci. Tato čeleď v současné době zahrnuje 12 rodů s 109 vědecky popsanými druhy ryb. Je ale pravděpodobné, že budou objeveny další nové druhy, patřící k této čeledi.
Zajímavost:
V přírodě dorůstají velkých rozměrů - největší ulovený sumec velký měřil údajně 5 m a vážil 330 kg. Tyto ryby mají tržní význam.
/více na catfish.cz/
Fotogalerie
zástupců čeledi