Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Atlas akvarijních ryb

 

Atlasy » Ryby » Čeledi » S » Scaridae Česky ploskozubcovití   Vytisknout tuto stránku 

Vivarium
Obývají zpravidla tropická korálová moře celého světa, nejvíce zástupců však nalezneme v Indo-Pacifiku.

Svoje jméno získali díky svému chrupu. Jejich početné zuby jsou uspořádány těsně vedle sebe do půloblouku na vnější straně čelistí. Působí tak dojmem ptačího zobáku. Tento zvláštní chrup jim slouží k seškrabávání řas z korálů a jiných pevných povrchů. Mají tedy významnou bioerozní úlohu. Většina zástupců je velikosti 20 až 40 cm, ale několik druhů přerůstá 1 m.

Před spaním některé druhy z úst vytlačují hlen. Vytvářejí tak ochranný kokon, který obaluje ryby a pravděpodobně má za účel ošálit čichové orgány potenciálních predátorů.

Většina ploskozubcovitých jsou býložravci. Živí se hlavně řasami, které porůstají korály a skaliska. Některé druhy se živí i drobnou živou potravou. Několik velkých druhů se živí živými korály. Tyto druhy jsou významnými producenty korálového písku.

Jejich činnost je na jednu stranu pro korálové útesy velmi důležitá. Odstraňování řas jim umožňuje růst. Naopak velké druhy dokáží místně zlikvidovat celý útes.

Životní vývoj plozkozubcovitých je složitý a je doprovázen řadou změn barev i pohlaví. U většiny druhů se objevuje sekvenční hermafroditismus. Mladé ryby jsou samice a věkem se z nich stanou samci. Většina druhů je v počáteční fázi matně červená, hnědá nebo šedá, zatímco koncová fáze je živě zelená nebo modrá s jasně růžovými, oranžovými nebo žlutými skvrnami. Tření probíhá do vody. Rodiče se o potomstvo nestarají.

Většina druhů tvoří harémy. Jeden samec a množství samic. Jakmile samec uhyne, tak se nejstarší samice začne přeměňovat na samce.

Kmen: Chordata, Třída: Actinopterygii - paprskoploutví, Řád: Perciformes — ostnoploutví. V současné době čeleď zahrnuje 10 rodů s 99 vědecky popsanými druhy ryb. Je pravděpodobné, že budou objeveny další nové druhy, patřící k této čeledi.

Fotogalerie
Fotogalerie
zástupců čeledi

 
 
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/celed/Scaridae