Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Atlas akvarijních ryb

 

Atlasy » Ryby » Čeledi » P » Prochilodontidae Česky pseudokurimatovití   Vytisknout tuto stránku 

Vivarium
Prochilodontidae je malá skupina ryb, jejíž domovinou je Jižní Amerika (Ekvádor, Brazílie). Žijí ve vnitrozemí v jezerech i řekách a také v pobřežních vodách.

Charakteristickým znakem je silná tlama (masité rty) s dvěma řadami drobných zubů. Jednotlivé druhy jsou si podobné a někdy je správně odlišit v rámci jednotlivých rodů může být problém. Na zádech mají vystoupý hrbol, ze kterého trčí hřbetní ploutev, která je u rodů Prochilodus a Semaprochilodus rozdvojená a u rodu Ichthyoelephas špičatá.

Jsou to robusní ryby s délkou 20 a více centimetrů. Největší druh dorůstá do velikosti 75 cm (Prochilodus lineatus). Nejčastěji se v akváriích chová Kurimata zelenavá (Semaprochilodus taeniurus).

Při hledání potravy a k rozmnožování vytváří často obrovská hejna, která dokáži denně urazit desítky kilometrů. Pomocí dlouhých skoků jsou schopny překonat různé překážky.

Jsou to všežravci, konzumují i řasy.

Produkují větší množství detritu, v akváriích je třeba pravidelně měnit vodu.

Rozmnožují se kladením jiker, o potomstvo se nestarají.

Kmen: Chordata, Třída: Actinopterygii - paprskoploutví, Řád: Characiformes - trnobřiší. Tato čeleď v současné době zahrnuje 3 rody s 21 vědecky popsanými druhy ryb. Je ale pravděpodobné, že budou objeveny další nové druhy, patřící k této čeledi.

Zajímavost:

V oblastech jejich výskytu patří mezi lovené ryby a představují významný zdroj potravy. Prochilodus lineatus představuje 40% z celkových úlovků v rybářské oblasti řeky Paraná, 86% v rybářské oblasti řeky La Plata a 90% v rybářské oblasti řeky Uruguay.

Někteří jedinci dokáží při cestě za rozmnožováním a potravou urazit vdálenost až 1500 km.

Fotogalerie
Fotogalerie
zástupců čeledi

 
 
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/atlasryb/celed/Prochilodontidae