Atlasy » Ryby » Čeledi » P » Prochilodontidae
pseudokurimatovití
Prochilodontidae je malá skupina ryb, jejíž domovinou je Jižní Amerika (Ekvádor, Brazílie). Žijí ve vnitrozemí v jezerech i řekách a také v pobřežních vodách.
Charakteristickým znakem je silná tlama (masité rty) s dvěma řadami drobných zubů. Jednotlivé druhy jsou si podobné a někdy je správně odlišit v rámci jednotlivých rodů může být problém. Na zádech mají vystouplý hrbol, ze kterého trčí hřbetní ploutev, která je u rodů Prochilodus a Semaprochilodus rozdvojená a u rodu Ichthyoelephas špičatá.
Jsou to robustní ryby s délkou 20 a více centimetrů. Největší druh dorůstá do velikosti 75 cm (Prochilodus lineatus). Nejčastěji se v akváriích chová kurimata zelenavá (Semaprochilodus taeniurus).
Při hledání potravy a k rozmnožování vytváří často obrovská hejna, která dokáži denně urazit desítky kilometrů. Pomocí dlouhých skoků jsou schopny překonat různé překážky.
Jsou to všežravci, konzumují i řasy.
Produkují větší množství detritu, v akváriích je třeba pravidelně měnit vodu.
Rozmnožují se kladením jiker, o potomstvo se nestarají.
Kmen: Chordata, Třída: Actinopterygii - paprskoploutví, Řád: Characiformes - trnobřiší. Tato čeleď v současné době zahrnuje 3 rody s 25 vědecky popsanými druhy ryb. Je ale pravděpodobné, že budou objeveny další nové druhy, patřící k této čeledi.
Zajímavost:
V oblastech jejich výskytu patří mezi lovené ryby a představují významný zdroj potravy. Prochilodus lineatus představuje 40% z celkových úlovků v rybářské oblasti řeky Paraná, 86% v rybářské oblasti řeky La Plata a 90% v rybářské oblasti řeky Uruguay.
Někteří jedinci dokáží při cestě za rozmnožováním a potravou urazit vzdálenost až 1500 km.
Fotogalerie
zástupců čeledi