Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Atlas akvarijních ryb

 

Atlasy » Ryby » Čeledi » P » Potamotrygonidae Česky trnuchy   Vytisknout tuto stránku 

Vivarium
Potamotrygonidae je malá skupina sladkovodních ryb, jejíž domovinou je Jižní Amerika. V každé oblasti výskytu těchto paryb žije endemicky pouze jeden druh. Některé druhy žijí pouze v jedné řece.

Charakteristické je jejich zploštělé, ploché, diskovité, kulaté tělo s dlouhým špičatým ocasem (u některých druhů je silnější a kratší než tělo, u jiných je úzký a dlouhý). Na ocase se nachází velmi ostrý a jedovatý trn, kterým se paryba brání v případě napadení. Šlápnutí na něj může znamenat velké zdravotní komplikace i pro člověka. Další trny (nejedové) jsou na diskovitém těle i ocase. Disk těla je obvykle delší než širší. Pohybují se pomocí ladných pohybů okrajů diskovitého těla a jsou překvapivě obratnými plavci. Hřbetní a ocasní ploutve nemají.

Jednotlivé druhy mají různé zabarvení od odstínů hnědé, přes stříbřitou až po černou. Charakteristické jsou puntíky, mřížkování nebo fleky po celé hřbetní oblasti v různých barvách, které je u každého druhu jiné a unikátní.

Dorůstají do velikosti 25 cm u nejmenších druhů (Potamotrygon schuhmacheri) až po více než jeden metr (Potamotrygon motoro). V akváriích dorůstají zpravidla do max. 70 cm. Žijí 20 i více let.

Jsou to především masožravci.

Oplození je vnitřní, mláďata se vyvíjejí uvnitř vajec, která zůstávají v těle matky, těsně před porodem se vylíhnou a pak nastane porod max 8 mláďat velikosti do 8 cm. V akváriích je počet mláďat menší, někdy jen jedno.

Jsou to paryby citlivé na znečištění.

Kmen: Chordata, Třída: Chondrichthyes - paryby, Řád: Myliobatiformes. Tato čeleď v současné době zahrnuje 3 rody s 19 vědecky popsanými druhy paryb. Je ale pravděpodobné, že budou objeveny další nové druhy, patřící k této čeledi.

Fotogalerie
Fotogalerie
zástupců čeledi

 
 
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/celed/Potamotrygonidae