Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Atlas akvarijních ryb

 

Atlasy » Ryby » Čeledi » P » Polypteridae Česky bichirovití   Vytisknout tuto stránku 

Vivarium
Zahrnuje pouze dva rody - Bichir (10 druhů) a Bichirek (pouze Bichirek úhořovitý). Všechny druhy pocházejí z Afriky.

Kostra bichirů je částečně chrupavčitá, tělo protáhlé až úhořovité, se zevně symetrickou ocasní ploutví. Na každé straně hlavy jsou čtyři žaberní štěrbiny. Šupiny bichirů jsou na obrysu kosočtverečného tvaru a jen málo se překrývají. Jsou dosti tlusté a velké. Zřejmě nejdůležitějším zvláštním znakem bichirů jsou dva různě velké plně funkční plicní vaky. Na hřbetě se nachází 5 –18 drobných ploutviček, které jsou vlastně jen trny s praporcovitou blánou.

Bichirek má tělo poněkud odlišné od ostatních příslušníků čeledi - je protáhlé, úhořovité a chybějí mu břišní ploutve.

Rozpoznání pohlaví je u bichirů velmi nesnadné, obecně se však soudí, že samec má delší řitní ploutev než samice; která má naopak zase mohutnější hlavu. U některých druhů se samec liší i větším počtem drobných hřbetních ploutviček nežli má samice.

Zbarvení všech bichirů je podobné – na hřbetě a bocích šedavé, hnědavé či olivově zelené s různě zřetelnými tmavými skvrnami, břicho je vždy světlejší.

Velikost se u jednotlivých druhů pohybuje mezi 40-80 cm.

Jsou to dlouhověké, pomalu rostoucí ryby. Aktivní jsou zejména v noci.

Rozmnožují se jikrami, o potomstvo se rodiče nestarají.

Jsou to masožravci.

Kmen: Chordata, Třída: Actinopterygii - paprskoploutví, Řád: Polypteriformes - mnohoploutví. Tato čeleď v současné době zahrnuje 4 rody s 15 vědecky popsanými druhy ryb. Je ale pravděpodobné, že budou objeveny další nové druhy, patřící k této čeledi.

Fotogalerie
Fotogalerie
zástupců čeledi

 
 
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/celed/Polypteridae