Zástupci této sladkovodní čeledi se vyskytují ve vodách Indického, Tichého a Atlantického oceánu.
Při pohledu zepředu mají trojúhelníkovitý tvar. Jejich šupiny jsou tvrdé a tvoří jakýsi krunýř. Vyznačují se nápadným zbarvením. Dorůstají se kolem 30 cm. Druh Lactophrys trigonus (havýš trojrohý) se však dorůstá až 50 cm.
Jsou-li ve stresu, pak začnou přes kůži vylučovat toxiny (především pahutoxin). Tento toxin je schopen ohrozit na životě většinu ryb, včetně sebe samých. To činí jejich chov v akváriích problematickým.
Jejich pohyb je pomalý. Nemají totiž mnoho přirozených nepřátel.Žijí jako samotáři nebo ve dvojicích na korálových útesech a v porostech mužských řas a chaluh.
Živí se bezobratlými, jako jsou červi, pláštěnci. Při hledání kořisti v dně havýš „odfukuje“ písek proudem vody. Dále konzumují houby a mořské řasy.
Samci jsou teritoriální a na svém území mají několik samic. Nedospělé samce tolerují. Před rozmnožováním se shromáždí na vyvýšením místě (rendezvous rock). Potom spolu plují k hladině, kde uvolní svoje gamety. O potomstvo se nestarají. Jikry se líhnou do 2 dnů. Larvy pak volně plavou mořem, dokud nenajdou vhodné stanoviště k životu.
Kmen: Chordata (strunatci) » třída: Actinopterygii (paprskoploutví) » řád: Tetraodontiformes (čtverzubci). Tato čeleď zahrnuje 7 rodů a 25 druhů vědecky popsaných ryb.
Fotogalerie
zástupců čeledi