Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Atlas akvarijních ryb

 

Atlasy » Ryby » Čeledi » M » Muraenidae Česky murénovití   Vytisknout tuto stránku 

Vivarium
Zástupci této čeledi se vyskytuje v mořích a někteří i v brakických vodách tropického až mírného pásma. Vyskytují se v mělkých mořích a ustích řek. Ale několik málo druhů žije část života ve sladké vodě.

Tvarem těla připomínají spíš hada, než rybu. Hřbetní ploutev sahá od hlavy až k ocasní ploutvi s níž je propojena. Oči jsou malé, murénovití spoléhají hlavně na svůj čich. Tlama je široká vybavena ostrými zuby. Většina druhů má nápadné vzorování. Pokožka je bez šupin, zato pokrytá ochranným hlenem. U některých druhů tento hlen obsahuje toxin. Krom ochrany ryb slouží hlen u některých murénovitých i ke zpevňování písčitých úkrytů.

Jsou to převážně dravci. Jejich potravu tvoří, menší ryby, chobotnice, sépie a korýši.

Kmen: Chordata (strunatci) » třída: Actinopterygii (paprskoploutví) » řád: Anguilliformes (holobřiší) » podřád: Anguilloidei. Tato čeleď zahrnuje 16 rodů a 213 vědecky popsaných druhů ryb.

Zajímavost: Opakovaně byla znamenána spolupráce při lovu mezi Plectropomus pessuliferus (kanic toulavý) a Gymnothorax javanicus (muréna jávská). Lovu předchází potřesení hlavou murény. Kanic nažene kořist s směrem k muréně. Ta pak pomáhá kanicovi vyhnat kořist z míst, kam se jinak nedostane.

Fotogalerie
Fotogalerie
zástupců čeledi

 
 
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/celed/Muraenidae