Atlasy » Ryby » Čeledi » M » Monocentridae
trnonošovití
Tato malá čeleď zahrnuje pouze 4 druhy: Cleidopus gloriamaris (trnonoš australský), Monocentris japonica (trnonoš japonský), Monocentris neozelanicus (trnonoš novozélandský) a Monocentris reedi (trnonoš Reedův). Obývají tropická moře Indo-Pacifiku.
Jejich těla jsou ze stran zploštělá a pokrytá velkými a silnými kožními destičkami. Hřbetní ploutev je tvořena ze 4 až 7 pevných nespojitých paprsků různé délky. Ostatní ploutve jsou malé. Převládá žluté až oranžové zbarvení. Přičemž jednotlivé šupiny jsou výrazně černě ohraničeny. Oči jsou velké. Na obou stranách dolní čelisti jsou umístěny Bioluminisenční (mající schopnost vyzařovat světlo) orgány. Největší druh (Cleidopus gloriamaris) dosahuje délky 30 cm.
V malých hejnech obývají vody do hloubky od 10 do 250 m. Především útesy a římsy. Jedná se o noční tvory. Předpokládá se, že bioluminiscenční orgány slouží k lákání zooplanktonu, kterým se živí.
Pohlavní dimorfismus není patrný. O jejich rozmnožování toho není příliš mnoho známo. Předpokládá se však, že se o potomstvo nijak nestarají.
Kmen: Chordata - strunatci » třída: Actinopterygii - paprskoploutví » řád: Beryciformes - pilonoši. Tato čeleď zahrnuje 2 rody a 4 vědecky popsané druhy.
Poznámka: Trnonošovití jsou velmi nároční na chov.
Zajímavost: Jako bioluminiscenční orgán trnonošovitým slouží fotofor. Světlo samotné je produkováno symbiotickými bakteriemi za pomoci luciferinu a luciferázy. Barva tohoto světla se mění v závislosti na okolí. Ve dne je oranžově a modrozelené na noci.
Fotogalerie
zástupců čeledi