Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Atlas akvarijních ryb

 

Atlasy » Ryby » Čeledi » M » Mochokidae Česky peřovcovití   Vytisknout tuto stránku 

Vivarium
Jedná se o sumce obývající většinu tropické a subtropické části Afriky (včetně jezer Malawi, Tanganika a Viktoriina jezera), vyskytují se v pomalu tekoucích, i ve stojatých vodách.

Tělo mají holé, bez šupin s dobře patrnou tukovou ploutvičkou. Většina má tři páry vousů - 1 na horní a dva na spodní čelisti (ty jsou rozvětvené). Nejpočetnějším rodem je Synodontis, který zahrnuje přibližně 2/3 druhů (cca 120) z této čeledi. U rodů Chiloglanis a Atopochilus jsou dolní vousky krátké a nerozvětvené, pysky jsou zploštělé s ústní přísavkou, čímž připomínají krunýřovce.

Velikost ryb je různá, čeleď zahrnuje několikacentimetrové druhy až po jedince větší než 1 metr.

U většiny druhu je obtížné určit pohlaví, u jiných je viditelný pohlavní dimorfismus, kdy samci mají u řitního otvoru vystouplou papilu.

Ve většině případů je rozmnožování v akvarijních podmínkách neúspěšné. Jsou však výjimky, např.: peřovec černobřichý.

Jsou to všežravci a pro dobrou kondici je dobré, aby strava byla pestrá. Potravu přijímají nejčastěji ze dna. V akváriu si i jinak potravní specialisté jako Peřovec kukaččí (plži) zvyknou na jinou potravu.

Aktivní jsou převážně večer a v noci.

Všichni zástupci z této čeledi potřebují prostornou nádrž s úkryty a čistou vodu s kvalitní filtrací. Opatrnosti je třeba při používání léčiv a jiných chemických prostředků, na něž jsou sumci citliví.

Kmen: Chordata, Třída: Actinopterygii - paprskoploutví, Řád: Siluriformes - sumci. Tato čeleď v současné době zahrnuje 10 rodů se 206 vědecky popsanými druhy ryb. Je ale pravděpodobné, že budou objeveny další nové druhy, patřící k této čeledi.

Zajímavosti:
Několik druhů peřovců rádo plave pod hladinou břichem vzhůru.

Raritou je peřovec kukaččí se svým způsobem rozmnožování. Jedná se o rozmnožovací parazitizmus. Ve volné přírodě žije v jezeře Tanganika společně s tlamovci. Samice peřovce uvolní jikry ve stejné době jako samice tlamovce. Ta se pak stará o jikry své i peřovce. Inkubační doba peřovce je kratší než u tlamovce a vykulení peřovci tak požírají zárodky tlamovců. Z tlamy samice tlamovce se pak vylíhnou oba druhy nebo pouze peřovci.

Fotogalerie
Fotogalerie
zástupců čeledi

 
 
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/celed/Mochokidae