Atlasy » Ryby » Čeledi » L » Loricariidae
krunýřovcovití
Tyto ryby se vyskytují v Jižní Americe, hlavně v povodí Amazonky. Můžeme je nalézt jak v prudkých potocích, řekách, záplavových oblastech a v pralesních jezerech. Dosahují různých velikostí, od 4 cm až do velikosti přes 1 m.
Mají typický tvar těla: shora zploštělé tělo, které je na horní straně pokryto kostěnými štítky, které vznikly ze záhybů kůže (v období vývoje plůdku). Některé druhy mají destičky i na břišní straně těla. Štítky mají pro ryby především funkci ochrannou, protože zabraňují poranění ryby zejména při pohybu v prudkých vodách nebo při napadení predátorem, kdy spolu se vztyčenými paprsky ploutví znesnadňují chycení a pozření ryby. Silné prsní trny využívají k obraně při napadení dravci nebo při potyčkách s jedinci svého druhu.
Zbarvení se může měnit podle nálady.
Ústa jsou zakončená přísavkou s jemnými zoubky, které se uspořádáním liší podle typu přijímané potravy.
Rozeznáváme hlavně 3 typy: rostlinožravé (př: ancistrus), masožravé (př: hypancistrus), dřevožravé (př: panaque). To ovšem neznamená, že přijímají jen určitý druh potravy. Většina krunýřovců jsou všežravci, kteří mohou dávat přednost určité stravě, ale nepohrdnou i něčím jiným. Dřevo je pro krunýřovce velmi důležité, protože jim zlepšuje trávení. Malí a středně velcí krunýřovci neloví ryby.
Nejčastěji chovaný druh u nás je Ancistrus sp., který vzniknul křížením a.multispinis, a.cirhosus, a. dolichopterus. Často se prodává pod jmény původních druhů nebo pod jménem a. temminckii. Nejčastěji chovaným velkým krunýřovcem je (Pterygoplichthys Glyptoperichthys) gibbiceps, prodávaný pod jménem krunýřovec síťovaný nebo k. velkoploutvý.
Hodně druhů se v akváriu nerozmnožuje, proto se dováží odchyty přímo v přírodě. Například Hypancistrus zebra je díky tomuto chování mezi ohroženými druhy a je zakázáno je vyvážet, přitom se rozmnožují i v akváriu. Jeho cena je i v řádech tisíců Kč.
Zástupci této čeledi jsou hákliví na použitou chemii ve vodě a to zejména na léčiva s malachitovou zelení. Velké procento jich při použití těchto léčiv umírá.
Kmen: Chordata, Třída: Actinopterygii - paprskoploutví, Řád: Siluriformes - sumci. Čeleď zahrnuje 99 rodů a více než 855 vědecky popsaných druhů, ale stále se objevují další druhy.
Fotogalerie
zástupců čeledi