Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Atlas akvarijních ryb

 

Atlasy » Ryby » Čeledi » H » Heteropneustidae Česky pakeříčkovcovití   Vytisknout tuto stránku 

Vivarium
Zástupci z této čeledi pocházejí z Asie, kde žijí na poměrně velkém území od Thajska a Laosu, přes Bangladéš a Srí Lanku, až po Pákistán a Indii.

Jejich tělo je ze stran zploštělé, protáhlé, připomínající torpédo. Na ústech mají 4 páry dlouhých vousků. Tělo je holé, bez šupin, pokryté silnou kůží. Pevné, jedové trny jsou umístěny na prsních ploutvích.

Zbarvení ryb je zpravidla v odstínech šedavé a hnědavé barvy, přičemž se u jedinců mění v závislosti na stáří, prostředí, nebo také při pocitu ohrožení.

Jsou to všežravci, ale základem jejich stravy je masitá složka. Loví ryby, korýše, ale i u břehu se pohybující hlodavce a ptáky. Jako všechny sumcovité ryby potřebují hodně potravy a rychle rostou.

Jsou to ryby spíše s noční aktivitou.
Mají vyvinuté střevní dýchání a jsou mimo vodu při dostatečné okolní vlhkosti přežít 6-16 hodin.
Produkují hodně odpadních látek, dobrá filtrace a pravidelná výměna vody je nutností.

Na chov nejsou nároční, přizpůsobí se většině obvyklých podmínek. Je však třeba dát velký pozor na používání chemických látek, hnojiv a léků, na které jsou velmi citliví.

Kmen: Chordata, Třída: Actinopterygii - paprskoploutví, Řád: Siluriformes - sumci. Tato čeleď v současné době zahrnuje 1 rod se 4 vědecky popsanými druhy ryb.

Zajímavost:
V oblastech výskytu se domorodci těchto ryb bojí vzhledem k jejich agresivitě a jedovým trnům. Velcí jedinci napadají i člověka. Účinky jedu jsou nepříjemné, jed způsobuje bolestivý otok a ochrnutí končetiny. U citlivých osob může mít i smrtelné následky.

Fotogalerie
Fotogalerie
zástupců čeledi

 
 
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/celed/Heteropneustidae