Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Atlas akvarijních ryb

 

Atlasy » Ryby » Čeledi » G » Gyrinocheilidae Česky přísavkovití   Vytisknout tuto stránku 

Vivarium
Malá čeleď pouze s jedním rodem (Gyrinocheilus) a třemi druhy (Gyrinocheilus aymonieri, Gyrinocheilus pennocki, Gyrinocheilus pustulosus), z nichž pouze Přísavka thajská se těší velké oblibě akvaristů.

Domovinou je jihovýchodní Asie - Thajsko, Malajsie, Indie, kde se nachází v hojném počtu. Domorodci tyto druhy běžně konzumují

V přírodě dorůstají do velikosti až 28 cm, v akváriu zpravidla pouze do 15 cm. Tělo je podlouhlé, štíhlé, vřetenovité, z profilu mírně prohnuté. Základní zbarvení je v odstínech hnědé a šedé barvy. U mladých ryb se od očí až k ocasu táhne tmavý pruh. Spodní část těla je světlá. Po dosažení poloviny své délky v dospělosti podélný pruh postupně mizí. Dospělé ryby jsou pak tmavohnědé až černé (popis pro Přísavku thajskou).

Jsou prodávány také žlutě zbarvené ryby nebo žluté s různými tmavými fleky, vzniklé křížením. Oči jsou však vždy černé. Nejedná se o albíny!

Živí se pouze řasou (mladí jedinci), v akváriích v dospělosti je třeba dokrmovat tabletami s obsahem spiruliny, přijímají i běžnou potravu pro ryby. Pokud jsou málo krmeny, napadají jiné ryby, ke kterým se přisají a mohou jim způsobit rozsáhlá zranění.

V dospělosti jsou teritoriální a často velmi agresivní k ostatním rybám.

Potravu konzumují pomocí přísavné tlamky.

Pohybují se velmi prudce bleskurychlým pohybem. Jsou to jedny z nejrychlejších ryb vůbec.

Pohlavní dospělosti dosahují mezi 2. a 3. rokem života. Samci jsou menší a štíhlejší, samice větší a zavalitější. Rozmnožují se kladením jiker, o potomstvo se nestarají. V akváriích se odchovy neuskutečňují kvůli jejich specifickým nárokům.

Kmen: Chordata, Třída: Actinopterygii - paprskoploutví, Řád: Siluriformes - sumci. Tato čeleď v současné době zahrnuje 1 rod se 3 vědecky popsanými druhy ryb.

Fotogalerie
Fotogalerie
zástupců čeledi

 
 

© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/atlasryb/celed/Gyrinocheilidae