Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Atlas akvarijních ryb

 

Atlasy » Ryby » Čeledi » F » Fundulidae Česky fundulovití   Vytisknout tuto stránku 

Vivarium
Fundulidae je čeleď ryb pocházejících ze Severní Ameriky a části Stření Ameriky. Její zástupce najdeme na jihu USA (Georgia, Alabama, jižní Florida...), v oblasti Yucatánu (Mexiko) a na ostrovech Bermudy a Kuba.

Vyskytující se ve sladkovodních i mořských vodách.

Drtivá většina druhů jsou vzrůstem malé rybky dorůstající do velikosti maximálně 10 cm. Výjimku představují dva druhy, které dosahují dvojnásobné velikosti - Fundulus grandissimus a Fundulus catenatus (označovaní jako obří halančíci).

Rozlišovacím znakem typickým pro tuto čeleď je čelistní kost, která je stočená místo rovná. Tyto ryby patří v morfoligii halančíků mezi typ Aplocheilichthys: má štíhlé, válcovité tělo, s plochým hřbetem a s hřbetní ploutví výrazněji posunutou dozadu. Typická je špičatá hlava. Ve zbarvení těla patří mezi typ 1 - méně výrazně zbarvené druhy, u nichž hlavní součástí zbarvení je lesk, který je u většiny druhů stříbřitý (platí pro halančíky rodu Fundulus).

Jsou to vejcorodé druhy, u nichž jikry neprocházejí suchou periodou. Průměrná délka života je 2-3 roky. Některé druhy žijí u dna v malých skupinkách, jiné naopak u hladiny, často ve větších hejnech (Lucania goodei - Lukánie pestroploutvá).

Všechny druhy jsou primárně masožravé a v přírodě se živí především vodním a náletovým hmyzem.

Kmen: Chordata - strunatci, Třída: Actinopterygii - paprskoploutví, Řád: Cyprinodontiformes - halančíkovci. V současné době čeleď zahrnuje 4 rodů se 45 vědecky popsanými druhy ryb. Je pravděpodobné, že budou objeveny další nové druhy, patřící k této čeledi.

Zajímavost:
Do této čeledi patří také zástupce Fundulus albolineatus Gilbert, 1891 - fundulus bělopásý, který vyhynul již v roce 1899.

Fotogalerie
Fotogalerie
zástupců čeledi

 
 
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/celed/Fundulidae