Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Atlas akvarijních ryb

 

Atlasy » Ryby » Čeledi » D » Doradidae Česky trnovcovití   Vytisknout tuto stránku 

Vivarium
Tělo mají holé, kryté kůží, na bocích mají řadu kostěných štítků zakončených malými dozadu směřujícími trny. Na hřbetní a na prsních ploutvích se první paprsek přeměnil na silný, ozubený trn. O mnoha druzích se ví, že vylučují jedovatý sekret u báze prsní ploutve, který stéká rýhou v prsním trnu (Acanthodoras cataphractus - trnovec pancířnatý). Zranění o něj je velice bolestivé.

Kolem široké tlamy se nachází tři páry vousů - jeden pár na horní a dva páry na dolní čelisti. Mají vyvinutou tukovou ploutvičku. Jejich vnitřní stavba těla je výjimečná tím, že mají zvětšené příčné výběžky čtvrtého obratle. Jsou spojené s plynovým měchýřem a Weberovým aparátem.

V případě nebezpečí jsou schopni vydávát kvákavé, kňouravé a cvrkavé zvuky - rychlým napínáním a uvolňováním svalu plynového měchýře dochází k rezonanci.

Žijí ve sladké vodě tropické a subtropické Jižní Ameriky.

Jsou odolní a dlouhověcí. Na chov jsou nenároční.

Jsou to všežravci, krmení živočišného původu upřednostňují.

V akváriích se nerozmnožují.

Kmen: Chordata, Třída: Actinopterygii - paprskoploutví, Řád: Siluriformes - sumci. Tato čeleď v současné době zahrnuje 32 rodů s 89 vědecky popsanými druhy ryb. Je ale pravděpodobné, že budou objeveny další nové druhy, patřící k této čeledi.
(více na catfish.cz)

Fotogalerie
Fotogalerie
zástupců čeledi

 
 
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/celed/Doradidae