Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Atlas akvarijních ryb

 

Atlasy » Ryby » Čeledi » B » Batrachoididae Česky žabohlavcovití   Vytisknout tuto stránku 

Vivarium
Většina zástupců této čeledi jsou celosvětově rozšířené mořské ryby. Některé druhy žijí i v brakické vodě. 10 jihoamerických druhů bylo popsáno jako ryby sladkovodní.

Jak již název napovídá, jejich vzhled v mnohém připomíná ropuchu. Oči mají vysoko postavené. Hlava i tlama jsou velké. Ačkoliv často obývají korálová moře, je její zbarvení nenápadné. Dorůstají se, v závislosti na druhu, délky 7 až 57 cm.

Jsou to bentičtí predátoři číhající většinou v blátivých substrátech. Jejich zbarvení jim umožňuje na místě čekat na nic netušící kořist, kterou tvoří mořští červi, korýši, měkkýši a malé ryby. Jsou schopny přežít 24 hodin mimo vodu a někteří jsou schopni pohybu na souši.

Samci si staví hnízda do kterých vábí samičky. V jednom hnízdě samec hlídá jikry několika samic. Během tohoto období (zhruba měsíc) musí přežít s velmi omezeným přísunem potravy. Po vykulení a rozplavání se potěr drží v blízkosti samce, dokud není schopen se sám o sebe postarat.

Kmen: Chordata, Třída: Actinopterygii - paprskoploutví, Řád: Batrachoidiformes - žabohlaví. Tato čeleď v současné době zahrnuje 24 rodů s 85 vědecky popsanými druhy ryb.

Zajímavost: Jsou považováni za tzv. zpívající ryby. Zejména samci jsou schopni používat svůj plynový měchýř jako nástroj vydávající zvuky. Takto se snaží vábit samičky.

Fotogalerie
Fotogalerie
zástupců čeledi

 
 
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/celed/Batrachoididae