Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Atlas akvarijních ryb

 

Atlasy » Ryby » Čeledi » B » Bagridae Česky sumíčkovití   Vytisknout tuto stránku 

Vivarium
Typickým znakem druhů v této čeledi je holé tělo kryté kůží a 4 páry dlouhých do předu směřujících vousků (dva páry na horní, dva páry na dolní čelisti, přičemž jeden pár vousků je zpravidla prodloužený). Mají zřetelnou, velkou tukovou ploutev. Ploutev hřbetní a ploutve prsní začínají trnem, silně ozubeným na zadní straně.

Jejich domovinou je jižní a jihovýchodní Asie (Indie, Čína, Japonsko, Korea, Borneo, Rusko) a Afrika, kde žijí na různých místech včetně jezer Malawi a Tanganika. Vyskytují se nejčastěji ve stojatých a mírně tekoucích vodách.

Zbarvení je různorodé v závislosti na původu. Velikost ryb je také rozličná, od několika centimetrů až po téměř 2 metry.

Rozmnožují se kladením jiker a u některých druhů se samec stará o potomstvo.

Jsou to masožravci, loví převážně ryby. Potřebují velké množství potravy.

Většina druhů je aktivní v noci, ale najdou se i denní zástupci.

Kmen: Chordata, Třída: Actinopterygii - paprskoploutví, Řád: Siluriformes - sumci. Tato čeleď v současné době zahrnuje 21 rodů se 238 vědecky popsanými druhy ryb. Je ale pravděpodobné, že budou objeveny další nové druhy, patřící k této čeledi.

Zajímavosti:
U některých druhů se můžeme setkat se skutečností, že po po vylovení z vody vydávají kňouravé zvuky. Jiní sumíčci (Lophiobagrus cyclurus) zase při vylekání nebo ohrožení vylučují z těla jedovaté látky, které mají negativní vliv vliv na ryby v jejich okolí.

Fotogalerie
Fotogalerie
zástupců čeledi

 
 
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/celed/Bagridae