Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Atlas akvarijních ryb

 

Atlasy » Ryby » Čeledi » A » Aspredinidae Česky širokohlavcovití   Vytisknout tuto stránku 

Vivarium
Charakteristickým znakem je holá kůže a vousky. Přední část těla je shora silně zploštělá a ocas je velmi úzký. Mají silné trny v prsních ploutvích, kterými se brání proti predátorům a mohou jimi způsobit bolestivá zranění. Nemají tukovou ploutvičku.

Jsou skvěle přizpůsobení prostředí ve kterém žijí. Některé druhy dokáží svým tvarem imitovat například list nebo kůru stromů.

Domovem je jim tropická oblast Jižní Ameriky. Čeleď se dělí na dvě podčeledi: Bunocephalinae (např. Bunocephalus coracoideus - pánvovec tmavý) - druhy obývající výhradně sladkovodní prostředí a Aspredininae (např. Aspredinichthys filamentosus - širokohlavec vláknitý) - druhy obývající sladkovodní i brakické vody.

Nejmenší druhy měří je okolo 1 cm, maximální délka největších druhů je cca 45 cm.

Aktivní jsou především večer a v noci. Nepatří mezi velké predátory, zpravidla si jiných ryb nevšímají. Nejsou rychlými plavci. Všechny druhy se rády zahrabávají do písku.

Většina zástupců jsou všežravci, masitá složka by v potravě neměla chybět.

Pohlaví ryb je obtížně zjistitelné.

Rozmnozují se kladením jiker. Většina druhů jikry klade do písku, u jiných pak jikry samice nosí nalepené na břiše. Rodiče se o jikry starají a chrání je. O rozplavaný potěr pak už nikoliv. Odchov v akváriích je však velmi vzácný.

Kmen: Chordata, Třída: Actinopterygii - paprskoploutví, Řád: Siluriformes - sumci. Tato čeleď v současné době zahrnuje 13 rodů s 37 vědecky popsanými druhy ryb. Je ale pravděpodobné, že budou objeveny další nové druhy, patřící k této čeledi.

Zajímavost:
Jsou to jedny z mála ryb, které v případě ohrožení vydávají charakteristické vrzavé zvuky.

Fotogalerie
Fotogalerie
zástupců čeledi

 
 
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/celed/Aspredinidae