Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Atlas akvarijních ryb

 

Atlasy » Ryby » Čeledi » A » Ariidae Česky křížovcovití   Vytisknout tuto stránku 

Vivarium
Jedná se převážně o mořské a brakické druhy, z nichž jsou mnohé tažné. Pouze několik druhů je sladkovodních. Žijí v Asii, Africe, Austrálii a ve Střední a Jižní Americe.

V akváriích se nejčastěji chovají brakické druhy: Arius seemani (křížovec Seemanův) a Arius jordani (křížovec Jordanův).

Mezi sumce z této čeledi patří především velké druhy ryb. Mají holé tělo kryté silnou kůží. Zbarvení ryb je od kovově šedé až po černou. Na hlavě se nachází obvykle 3 páry vousů. Na hřbetní a prsních ploutvích jsou silné a jedovaté trny. Mají tukovou ploutvičku.

Jsou aktivní i přes den.

Jsou to všežravci, ale vyšší podíl by měla tvořit masitá složka.

V akváriích se nerozmnožují.

Kmen: Chordata, Třída: Actinopterygii - paprskoploutví, Řád: Siluriformes - sumci. Tato čeleď v současné době zahrnuje 32 rodů se 200 vědecky popsanými druhy ryb. Je ale pravděpodobné, že budou objeveny další nové druhy, patřící k této čeledi.
(Podrobnosti na catfish.cz)

Zajímavost:
Název křížovci získaly tyto ryby podle tvaru lebky, která má zespodu charakteristický tvar kříže. Domorodci na lebky kreslí náboženské motivy a pak je prodávají jako suvenýr turistům.

Podobně jako žraloci a rejnoci jsou tito sumci schopni zachytit i slabé elektrické pole, což jim usnadňuje lokalizaci kořisti.

Fotogalerie
Fotogalerie
zástupců čeledi

 
 
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/atlasryb/celed/Ariidae