Jedná se převážně o mořské a brakické druhy, z nichž jsou mnohé tažné. Pouze několik druhů je sladkovodních. Žijí v Asii, Africe, Austrálii a ve Střední a Jižní Americe.
V akváriích se nejčastěji chovají brakické druhy: Arius seemani (křížovec Seemanův) a Arius jordani (křížovec Jordanův).
Mezi sumce z této čeledi patří především velké druhy ryb. Mají holé tělo kryté silnou kůží. Zbarvení ryb je od kovově šedé až po černou. Na hlavě se nachází obvykle 3 páry vousů. Na hřbetní a prsních ploutvích jsou silné a jedovaté trny. Mají tukovou ploutvičku.
Jsou aktivní i přes den.
Jsou to všežravci, ale vyšší podíl by měla tvořit masitá složka.
V akváriích se nerozmnožují.
Kmen: Chordata, Třída: Actinopterygii - paprskoploutví, Řád: Siluriformes - sumci. Tato čeleď v současné době zahrnuje 32 rodů se 200 vědecky popsanými druhy ryb. Je ale pravděpodobné, že budou objeveny další nové druhy, patřící k této čeledi.
(Podrobnosti na catfish.cz)
Zajímavost:
Název křížovci získaly tyto ryby podle tvaru lebky, která má zespodu charakteristický tvar kříže. Domorodci na lebky kreslí náboženské motivy a pak je prodávají jako suvenýr turistům.
Podobně jako žraloci a rejnoci jsou tito sumci schopni zachytit i slabé elektrické pole, což jim usnadňuje lokalizaci kořisti.
Fotogalerie
zástupců čeledi