Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Atlas akvarijních ryb

 

Atlasy » Ryby » Čeledi » A » Anabantidae Česky lezounovití   Vytisknout tuto stránku 

Vivarium
Do této čeledi patří lezouni a ostnovci. Dříve sem patřily všechny duhy ryb mající labyrint, poté došlo k rozdělení do několika čeledí, z nichž nejznámější byla čeleď Belontiidae, dnes Osphronemidae.

Lezounovití jsou blízce příbuzní s okounovitými, od kterých se liší svým přídavným dýchacím orgánem, labyrintem. Některé druhy z této čeledi jsou schopni mimo vodu ve vlhku přežít až dva dny (lezoun indický). V případě kritických podmínek se zahrabou do bahna, kde přečkají delší dobu.

Mají obvykle vyvinuté dvě hřbetní ploutve. Přední ploutev je tvořena pouze tvrdými paprsky. Břišní ploutve jsou umístěné pod prsními ploutvemi nebo před nimi. Vzdušný měchýř není spojen s jícnem.

Žijí ve stojatých vodách tropické Asie a Afriky.

Lezounovité druhy ryb z Asie mají klidnější temperament. Africké druhy jsou typičtí dravci. Jejich zbarvení je velmi pestré a zajímavé.

Rozmnožují se jikrami.

Zpravidla to jsou všežravci, ale masité potravě dávají přednost.

Kmen: Chordata, Třída: Actinopterygii - paprskoploutví, Řád: Perciformes - ostnoploutví. Tato čeleď v současné době zahrnuje 4 rody s 37 vědecky popsanými druhy ryb. Je ale pravděpodobné, že budou objeveny další nové druhy, patřící k této čeledi.

Fotogalerie
Fotogalerie
zástupců čeledi

 
 
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/celed/Anabantidae