Atlasy » Ryby » Čeledi » A » Ambystomatidae
axolotlovití
Kmen: Chordata (strunatci) » třída: Amphibia (obojživelníci) » řád: Ambystomatoidea (axolotli). Tato čeleď zahrnuje 2 rody a 37 vědecky popsaných recentních druhů.
Axolotlovotí jsou sladkovodní druhy. Vyskytují se v Americe od jižní Aljašky až po jižní Mexiko. Jeden druh se vyskytuje v jihoamerické Kolumbii.
Vzhledem připomínají mloky. Hlava a ústa jsou široké, oči drobné, ocas dlouhý a válcovitý, žebrování je výrazné. Mají plíce a dospělci opouští vodu, ale zdržují se v její blízkosti a na vlhkých místech. Nevěští druhy se dorůstají okolo 30 cm. Mají až neuvěřitelnou schopnost regenerace.
Živí se především hmyzem, červi a jinými bezobratlými a rybami. Některé větší druhy loví i malé hlodavce a žáby.
Někteří žijí celý svůj život ve vodě jiní jsou naopak v dospělosti suchozemští. K rozmnožování dochází ve vodním prostředí. Jedinou výjimkou je Ambystoma opacum (axolotl mramorovaný). Tento druh se rozmnožuje a klade vajíčka do dutin stromů na souši. Při deštích se pak tyto dutiny zaplaví vodou a vajíčka se líhnou. Larvy všech druhů tráví několik týdnů až měsíců ve vodě. Poté někdy dochází zpravidla k metamorfóze na dospělce.
Některé druhy vůbec nedospívají nebo dospívají pouze v některých případech. A svůj celý život tak tráví v larválním stádiu. Přičemž již v tomto stádiu jedinec dosáhne pohlavní dospělosti (=Neotenie).
Velká část zástupců této čeledi je ohrožena. Ubývá jejich přirozené životní prostředí. Některé druhy jsou ohroženy kriticky.
Zajímavost: V ženském kláštere u jezera Patzcuaro v Mexiku se kožní sliz axolotlů používá k výrobě léčivých sirupů. https://www.youtube.com/watch?v=YfRMhBzkUbE
Fotogalerie
zástupců čeledi