Atlasy » Ryby » Čeledi » A » Alcyoniidae
laločnicovití
Laločnicovití (také kožnatí koráli) jsou čeleď měkkých korálů. Přesto je korál pevný a nepružný. Jednotlivé drobné polypy vyčnívají ze sdílené kožovité tkáně. Vyskytuji se dva typy polypů. První má osm drobných rozvětvených chapadel a vyčnívá z kožovité tkáně. Druhý zůstává pod povrchem a obstarává zásobování kolonie vodou.
Vyskytují se celosvětově od mírného po tropický podnebný pás. Jedná se o tzv. pionýrské druhy. To znamená, že jde o první z korálů, kolonizující nová stanoviště. Při studiu Velkého bariérového útesu bylo zjištěno, že se jedny z mála druhů korálů, kteří se dokáží adaptovat i na nové měnící se podmínky.
Tyti koráli jsou závislé ne endosymbiotických řasách zvaných zooxanthallae. Tyto řasy díky fotosyntéze produkují cukry, které sdílí se svým hostitelským korálem. Korál naopak řase poskytuje minerální látky a úkryt.
Korál pravidelně vylučuje povrchovou vrstvu kožovité tkáně. Pravděpodobně je to mechanizmus, jak regulovat růst řas.
Kmen: Cnidaria (žahavci) » třída: Anthozoa (korálnatci) » řád: Alcyonacea (laločníci) » podřád: Alcyoniina. Tato čeleď zahrnuje 38 rodů a 384 druhů vědecky popsaných druhů.
Fotogalerie
zástupců čeledi