Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Amur bílý - Ctenopharyngodon idella

 

Atlasy » Ryby » Česky » A » Amur bílý 

Vivarium
Vivarium
Ctenopharyngodon idella  | © dasBecher

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Amur bílý
Latinsky   Ctenopharyngodon idella
Slovensky   Amur biely

VelikostTeplotapHTvrdostCena
8016530
cm°C|dGH
15035825120

Čeleď: Xenocyprididae
Anglicky: Grass carp
Biotop: Asie
Věd.popsáno: Valenciennes, 1844.
Původ: Asie: původem ryba z Číny a východní Sibiře (řeka Amur). Uměle byla vysazována v mnoha oblastech téměř po celém světě včetně ČR.
Chov: Snadný
Lokalizace: Celá nádrž
Délka života: Cca 15 let.
Dop.počet ryb: Počet dle velikosti nádrže.
Min.vel.n.: Chov v akváriu není vhodný. Tato ryba v teplé vodě při dostatku potravy velmi rychle roste. Chov je možný celoročně ve větším, dostatečně hlubokém zahradním jezírku nebo v rybníku.
Krmení: Převážně rostlinožravý druh, konzumuje i posečenou trávu, vodní plevel, ale také detrit, hmyz a jiné bezobratlé. Krmí se také granulovaným krmivem pro kapry. Je uvedeno, že dospělý jedinec dokáže sežrat až 20 kg rostlin denně.
Pohlaví: Obtížně zjistitelné.
Odchov: Ve své domovině se třou v teplé, rychle tekoucí vodě. Jikry samice vypouští přímo do vodního sloupce a proud je unáší i desítky kilometrů daleko. Dle velikosti ryby může být z jedné snůšky až 1.500.000 jiker. Potěr se líhne za 32-40 hodin (při teplotě vody 27-29 °C). Ve své domovině dospívá ve věku 4-5 roků, v chladných vodách ve věku 6-8 roků. V našich podmínkách se ve volné přírodě nerozmnožuje, všichni jedinci jsou uměle vysazováni a rozmnožování probíhá v sádkách s pomocí hormonální stimulace.
Snášenlivost: Hejnová ryba, jiných ryb si zpravidla nevšímá.
Charakteristika: Je to robustní kaprovitá ryba, která se chová jako konzumní ryba. Má válcovité tělo, krátkou hřbetní ploutev, malou širokou hlavu a tmavé černošedé ploutve. Vysazuje se do zarostlých kanálů a rybníků, kde výrazně brání šíření vodních plevelů. Při teplotě vody 20–28 °C a dostatku potravy neuvěřitelně rychle roste (je jednou z nejrychleji rostoucích sladkovodních ryb), přirůstá až o 3 kg ročně. V ČR je jeho růst výrazně pomalejší, optimální podmínky jsou u nás jen pár týdnů v roce. Největší jedinci v Číně dorůstají až do 150 cm a váží okolo 50 kg. Zkonzumuje veškerou zelenou potravu v nádrži. Je velmi tolerantní k teplotě vody, nevadí mu voda chudá na kyslík a dobře snáší i výrazný zákal vody. Lovná míra Amura je 50 cm.
Plave v nádrži:
Zobrazit » Zobrazit vše « Jen z kraje:
Zakoupeno:
Biolib.cz: odkaz
Ctenopharyngodon idella  | © dasBecher

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Zobrazit » Zobrazit fotky z nádrží návštěvníků «

Související témata v diskuzním fóru

Nebyla nalezena žádná související témata

Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/atlasryb/amur_bily