Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

orobinec úzkolistý

 

Atlasy » Rostliny » Latinsky » T » Typha angustifolia  

ZOO Braník
ZOO Braník
Typha angustifolia  | © Johan
orobinec úzkolistý | © johan

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Latinsky   Typha angustifolia
Česky   orobinec úzkolistý

Výška
100
cm
255

Vědecké: Typha angustifolia L.
Anglicky: Lesser Bulrush
Slovensky: pálka úzkolistá
Synonyma: Massula angustifolia (L.) Dulac Typha angustifolia f. foveolata (Pobed.) Mavrodiev Typha angustifolia f. submersa Glück Typha angustifolia var. calumetensis Peattie Typha angustifolia var. elatior (Boenn.) Nyman Typha angustifolia var. elongata (Dudley) Wieg. Typha angustifolia var. longispicata Peck Typha angustifolia var. spathacea Borbás Typha elatior Boenn. Typha foveolata Pobed.
Čeleď: Typhaceae (orobincovité)
Náročnost: Velmi nízká
Růst: Rychlý
Rozšíření: Kosmopolitní
Forma: Trs
Osvětlení: Náročná - Osluněné stanoviště
Emerzně: Možné pěstovat pouze emerzně
Jezírko: Může růst v jezírku
Dostupnost: Běžně dostupná
Umístění: Mělčina jezírka.
Rozmnožování: Odnožemi - Oddenky.
Ekologie: Roste na březích stojatých i tekoucích vod, v místech se stálou vodní hladinou, především v bahnitém litorálu rybníků a tůní. Často vytváří husté porosty, nesnáší dlouhodobé snížení vodní hladiny. Kvete od června do srpna.
Charakteristika: Jedná se o vytrvalou bahenní bylinu. Listy má 3-10mm široké, páskovité. Květenství složené ze dvouch palic, dolní samičí a horní samčí. Mezi oběma palicemi je znatelná mezera. Palice přibližně stejně dlouhé, samčí hned po odkvětu opadávající. Plodem je nažka opatřená chmírem (rozšiřování větrem). Kvete od července do srpna. Roste i v ČR, od nížin do podhůří.
Botanický popis: Jedná se o vytrvalou , cca 1-3 m vysokou rostliny s oddenkem. Listy jsou jednoduché, střídavé, přisedlé, uspořádané do 2 řad. Čepele jsou celistvé, čárkovité se souběžnou žilnatinou, jsou asi 3 mm-1 cm široké (tedy užší než u orobince širokolistého, zato širší než u orobince sítinovitého, víceméně tmavozelené. Květy jsou v květenstvích, hustých tlustých klasech složených z mnoha květů, někdy se tento typ květenství nazývá palice. Jedná se o jednodomé rostliny, květy jsou jednopohlavné, oddělené do zvláštních částí květenství, dole jsou samičí, nahoře samčí. Jsou to 2 oddělené palice, samičí a samčí, umístěné za sebou, nahoře je samčí. Mezi palicemi je mezera cca 3-8 cm, tím se liší od orobince širokolistého, u kterého mezi palicemi žádná mezera není či je, ale nejvýše 2,5 cm. Samičí a samčí palice je přibližně stejně dlouhá (orobinec sítinovitý má samičí palici poloviční až čtvrtinové délky oproti samčí). Okvětí je zakrnělé, v podobě laločnatých a vidlicovitých chlupů, uspořádaných do nepravidelných přeslenů. Samčí květy obsahují nejčastěji 3 tyčinky, nitky jsou na bázi v různé délce srostlé. Pyl se šíří pomocí větru. V samičích květech je gyneceum složené z jednoho plodolistu (monomerické). Semeník je svrchní. Plod je suchý, pukavý, jedná se o měchýřek, který je však velmi drobný a před puknutím vypadá jako nažka. Plody se šíří pomocí větru, létací aparát jsou chlupy okvětí.
Upozornění: Tato rostlina je naprosto nevhodná jako akvarijní rostlina, hodí se ale do venkovních jezírek
Použitá literatura: https://botany.cz/cs/typha-angustifolia/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Orobinec_%C3%BAzkolist%C3%BD
Biolib.cz: Přejít na taxon
Roste v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další rostliny rodu Typha (latinsky)
Zobrazit další rostliny rodu Typha (česky)
Typha angustifolia  | © johan
orobinec úzkolistý | © johan

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasrostlin/typha_angustifolia