Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

kořenovník obecný

 

Atlasy » Rostliny » Latinsky » R » Rhizophora mangle  

Rhizophora mangle  | © RBSC
kořenovník obecný | © RBSC
kořenovník obecný | © RBSC
kořenovník obecný | © RBSC

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Latinsky   Rhizophora mangle
Česky   kořenovník obecný

VýškaŠířkaTeplotapHCena
1002226150
cmcm°C|
2552553080

Vědecké: Rhizophora mangle L. (Sp. Pl. 1753)
Anglicky: red mangrove
Synonyma: Bruguiera decangulata Griff., Rhizophora americana Nutt., ?Rhizophora samoensis (Hochr.) Salvoza - někteří autoři ji řadí jako samostatný druh
Čeleď: Rhizophoraceae (kořenovníkovité)
Náročnost: Nízká
Růst: Střední
Rozšíření: Tropy celého světa - tropické a subtropické pobřeží Atlantiku, pacifické pobřeží Střední Ameriky, Havaj(inv.)
Forma: Trs
Osvětlení: Náročná - středně silné až silné (pro mořská akvária nutnost)
Emerzně: Možné pěstovat emerzně
Dostupnost: V ČR rarita
Umístění: Jako dominanta - Ve velké až obrovské nádrži u bočních stěn nebo jako dominanty. Jedná se většinou o malý strom(do 10m) - výhledově je vhodný spíš do opravdu velkých akvárií.
Substrát: Zvládne růst na různých stanovištích, substrátech. Písek, bahnitá dna, holé skály. V přírodě roste hojně v nánosech bahna v brakických zónách. Snese hypoxii(nedostatek kyslíku) a zasolení půdy díky adaptacím na tato prostředí.
Rozmnožování: Semeny - Množí se propagulemi (tyčkovitý útvar po naklíčení semen). U tohoto druhu se vyvinula viviparie - semena nezůstavají dormantní(není zde podnebí mírného pásu - zima, a roste v podmínkách náročných pro přežití), místo toho rovnou klíčí ještě na mateřské rostlině. Po několika měsících se nové semenáčky(často již s listy) uvolní z mateřského stromu a často padají do bahna, kde rychle zakoření nebo do vody, která je rozšiřuje i do vzdálenějších lokalit.
Ekologie: Roste v mělkých vodách, přílivových zónách moří nebo na březích ústí řek, nebo sladkých nebo zasolených stojatých vodách. Vyžaduje dostatečný přísun vody. Konkurenčně je v bez přílivových, nezasolených, suchých lokalitách slabá. Na vypořádání se s nehostinným prostředím potřebuje dostatek energie - čím nevhodnější prostředí(například zasolení půdy), tím více je potřeba světla.
Pěstování: Optimální teploty vody pro růst jsou okolo 26-28°C(teplota vzduchu bývá vyšší, přes 30°C), růst se zastavuje při 15-19°C, při delším poklesu k nižším teplotám může dojít k úhynu rostliny. Rostliny snesou velký rozsah pH (minimálně 5,3 až 8,2). Jedná se o poměrně nenáročnou rostlinu (v případě dodržení teplotního rozsahu a vydatného osvětlení). Kvůli kompetici se v přírodě nejčastěji vyskytuje v prostředí se salinitou 20-35 ppt(promile), snese však i hypersalinní prostředí (okolo 50 ppt), ale nejlépe prospívá ve sladké vodě/nezasolené půdě (nepotřebuje k růstu sůl, pouze ji dokáže snést lépe než většina dalších rostlin).
Charakteristika: Jedná se o nejvýznamnější druh mangrovových porostů pěstovaných v akváriích. Rostlina je vhodná do velkých až obrovských akvárií. Díky své toleranci k soli je vhodná i do brakických a mořských akvárií s větším objemem(i zakrslé keřovité formy mívají několik metrů). Při sázení umístěte semenáček tak, aby hypokotyl(tyčkovitý útvar) byl špicí zabořen do substrátu(písku například), a zároveň listy byly alespoň několik centimetrů nad vodou. Tato rostlina může svou velikostí způsobovat později problém i se samotnou soudržností akvária. Má tvrdé, voděodolné dřevo, kůra má vysoký podíl taninů(tříslovin).
Botanický popis: Nejčastěji stále zelený strom(nebo keř) do 10 m vysoký, může být však i mnohem větší, s obloukovitými podpůrnými kořeny. Listy jsou vstřícné, eliptické, 7–15 cm dlouhé a 2–9 cm široké, tlusté, leskle zelené, na spodní straně světlejší, hladké, celokrajné, na vrcholu tupé. Plodem je bobule.
Jako determinační(rozlišovací) znaky od dalších druhů rodu se využívají květy a plody. Vzhledem k velké hybridizaci však mohou být na některých lokalitách pochybné i tyto znaky.
Biolib.cz: Přejít na taxon
Odkazy:botany.cz/…
Roste v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další rostliny rodu Rhizophora (latinsky)
Zobrazit další rostliny rodu Rhizophora (česky)
Rhizophora mangle  | © RBSC
kořenovník obecný | © RBSC
kořenovník obecný | © RBSC
kořenovník obecný | © RBSC

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasrostlin/rhizophora_mangle