Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

murdanie keisak

 

Atlasy » Rostliny » Latinsky » M » Murdannia keisak  

Murdannia keisak  | © tramtra

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Latinsky   Murdannia keisak
Česky   murdanie keisak

VýškaŠířkaTeplotapHAlkalitaCena
1041851165
cmcm°C|KH
407307140

Vědecké: Murdánnia kéisak (Hassk.) Hand.-Mazz.
Anglicky: Asian dayflower, Asian spiderwort, Wartremoving herb
Synonyma: Aneilema coreanum H. Lév. & Vaniot, Aneilema keisak Hassk ., Aneilema oliganthum Franch. & Sav., Aneilema taquetii H.Lév.
Čeleď: Commelinaceae křížatkovité
Náročnost: Střední
Růst: Rychlý
Rozšíření: Asie - Teplejší oblasti východní Asie (Čína, Japonsko, Korea, Tibet), zavlečená na jihovýchod USA (Louisiana, Jižní Karolína, New Jersey, Florida, Arkansas, ustí řeky Columbia mezi Washingtonem a Oregonem) a do Itálie.
Forma: Stonkovka
Osvětlení: Středně náročná - střední až intenzivní
Emerzně: Možné pěstovat emerzně
Dostupnost: Obtížně dostupná
Umístění: Zadní část nádrže - Střední a zadní část akvária.
Substrát: Bohatě vyhnojený substrát jemné a střední zrnitosti.
Rozmnožování: Řízkováním - Řízkováním, semeny.
Ekologie: M. keisak je široce rozšířená v teplejších oblastech Asie, zavlečena do jihovýchodní části USA, pravděpodobně se semeny rýže a objevila se i v Itálii. Může se agresivně šířit, vytlačovat původní vegetaci a vytvářet pevnou podložku. Rozšiřovat se může svými malými semeny, která jsou oblíbenou potravou kachen a jiných vodních ptáků, může se také rozmnožovat vegetativně.
Tato rostlina roste na různých vlhkých místech, jako jsou příkopy, břehy řek a jezer, bažiny a především rýžová pole. Její stonky se vznášejí ve vodě těsně pod hladinou, zatímco její výhonky rostou nad ní. Jako emerzní se rostlina plazí po povrchu.
Pěstování: Jednotlivé rostliny je vhodné sázet 2 až 4 cm od sebe, aby vytvořily hustý porost. Hodí se do střední a zadní části akvária, ale vynikne i jako solitérní rostlina. Při optimální teplotě 22-28°C rychle roste, pro lepší vzhled se doporučuje dostatek živin i přihnojování CO2. Submerzní rostlina má hodně světle zelenou barvu, ale pod silnějším osvětlením se vršky zbarvují do odstínů fialové. Při nedostatku živin mají listy tendenci barvit se až do běla. Pro pěkný kompaktní vzhled je dobré ji pravidelně stříhat. Vytváří silný kořenový systém.
Velmi snadno a rychle začíná růst nad hladinu, přechod na emerz je velmi rychlý, bude to tedy velmi zajímavá rostlina do paludárií a otevřených nádrží.
Charakteristika: Zajímavá, zatím málo rozšířená, poměrně nenáročná akvarijní rostlina, která může růst i v Lowtech akváriích.
Svými velmi úzkými listy rostoucími ve dvou liniích vypadá velmi podobně jako tráva nebo bambus, patří ale do čeledi Commelinaceae (křížatkovité) jako oblíbené pokojové rostliny rodu Tradescantia (podeňka) nebo rostlina Callisia repens (kalísie).
Většina z 50 druhů rodu Murdannia jsou suchozemské rostliny, Murdannia keisak je jedním z mála rašelinných a vodních rostlin tohoto rodu.
Botanický popis: V ideálních akvarijních podmínkách tvoří malé, 0,5-1cm široké a 2-5cm dlouhé lístky rostoucí ve dvou liniích na velmi rovných stoncích asi 3 mm silných s výraznými uzly. Ve spodních uzlech vytváří nové kořeny. V horních listových osách a na koncích stonků se vyskytují dokonalé květy s třemi okvětními lístky, bílé až modro-fialové nebo růžové. Plod je tobolka s několika malými semeny.
Surpan atlas: Zobrazit v atlase na surpanblog.cz
Biolib.cz: Přejít na taxon
Roste v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další rostliny rodu Murdannia (latinsky)
Zobrazit další rostliny rodu Murdannia (česky)
Murdannia keisak  | © tramtra

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasrostlin/murdannia_keisak