Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

hnědovka křídlatá 'Philippine'

 

Atlasy » Rostliny » Latinsky » M » Microsorum pteropus 'Philippine' 

Microsorum pteropus 'Philippine' | © mojmir

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Latinsky   Microsorum pteropus 'Philippine'
Česky   hnědovka křídlatá 'Philippine'

VýškaŠířkaTeplotapHAlkalita
10101852
cmcm°C|KH
302030715

Slovensky: hnedovka 'Philippine'
Čeleď: Polypodiaceae (osladičovité)
Náročnost: Velmi nízká
Růst: Pomalý
Rozšíření: Asie - ostrov Panay Filipíny
Forma: Trs
Osvětlení: Středně náročná - slabší
Emerzně: Možné pěstovat emerzně
Umístění: Přichycená na dekoraci - Přichycená na dekoraci - nebo může být ponechána volně plovoucí.
Rozmnožování: Řízkováním - Řízkováním - Dělení rhizomu, dceřinými rostlinkami na čepelích listů nebo výtrusy. Dostatečně velké rostliny můžeme rozmnožit tak, že jejich oddenek nařežeme na menší části. Každá část by měla mít 2 a více listů. Na starých listech, zvláště když vyrostly nad hladinou, se pod vodou tvoří dceřinné rostliny. Z počátku to může vypadat, jako kdyby byly listy napadené řasou, protože nejdříve na spodní straně čepele vyrůstají hnědé kořínky a až poté listy. Dostatečně velké rostliny (čím větší, tím rychleji poté porostou) můžeme oddělit. Výjimečně se dceřinné rostliny vytvářejí i na kořenech. V paludáriu se na starých listech snadno tvoří výtrusnice.
Pěstování: Optimálního růstu je dosaženo při středně silném osvětlení v měkké nebo středně tvrdé vodě, která cirkuluje a při kyselém pH. Optimální teplota je 20-28 °C. Teplotní rozsah, který je schopná snést je 4-30°C. V akváriu jí pěstujeme připevněnou na dekoraci jako jsou kameny, kůra, dřevo atd. (Může být přidělána i na větší matky, které její kořeny úplně obalí až nebudou vidět. Tento způsob uchycení má výhodu, že takto přidělané rostliny je možné v nádrži kamkoliv přesunou, aniž by byly oslabeny a zpomaleny v růstu.) Není doporučováno pěstovat tuto kapradinu zasazenou v substrátu, protože kořeny, ke kterým se nedostává cirkulující voda brzy uhnijí a rostlině se nedaří. V emersních podmínkách může být bezproblémově pěstována na substrátu, po kterém se kořeny plazí.
Charakteristika: Varieta microsorum pteropus s nápadně krásnými, dlouhými a štíhlými listy. Microsorum pteropus 'Philippine' rychle roste na kořenech a kamení, ale může také být vysazovány přímo na dno - ale ne příliš hluboko. Tato rostlina je otužilá a vhodná i pro větší akvária. Je tolerantní k obsahu soli ve vodě, pochází z ostrova Panay na Filipínách, kde roste přímo v přílivovém ústí řeky a daří nad i pod vodou.
Zajímavosti: Ve starší literatuře nebo ještě dnes na některých internetových stránkách se zmiňuje vliv této kapradiny a dalších rostlin na snižování pH až na hranici pH 4. Hnědovka ani podobné rostliny nejsou schopny takto razantně snižovat pH. Jelikož dokáže růst i ve slabě osvětlených akváriích, kde je nízká asimilace rostlin a větší množství organického odpadu, je opravdu možné, aby pH v akváriu silně klesalo. Snižování pH v tomto případě není zapříčiněno hnědovkou, ale rozkladem organického materiálu.
Prodává se několik kultivarů, růstových forem s malými, velkými a laločnatými listy. Nejsou to kultivary v pravém slova smyslu, protože tyto odchylky pocházejí z přírody. Velkolisté rostliny byly přivezeny v roce 1957 pod jménem Gymnopteris a později popsány také jako Leptochilus decurrens. K druhu Microsorium byly rostliny zařazeny v roce 1961. Pod názvem Leptochilus decurrens se např. v rusky mluvících zemích stále pěstuje. Dnes je do tohoto rodu často stále řazena a to pod jménem Leptochilus pteropus.
I samotné rodové jméno Microsorum je plné zmatků a to hned od počátku. Když autor tohoto jména rod popisoval, použil jméno Microsorum, ale později používal i dnes častěji používané Microsorium. Sice tento rod chtěl pojmenovat jako Micorosorium a Micorosorum byla pravopisná chyba, validně je tento rod popsán jako Microsorum a toto jméno je správné.
Roste v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další rostliny rodu Microsorum (latinsky)
Zobrazit další rostliny rodu Microsorum (česky)
Microsorum pteropus 'Philippine' | © mojmir

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasrostlin/micosorum_pteropus_philippine