Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

sítina rozkladitá

 

Atlasy » Rostliny » Latinsky » J » Juncus effusus  

Juncus effusus  | © vaclav

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Latinsky   Juncus effusus
Česky   sítina rozkladitá

VýškaŠířkapH
30306
cmcm|
1205010

Vědecké: Juncus effusus L.
Anglicky: Soft-rush
Slovensky: sitina rozložitá
Synonyma: Juncus bogotensis, Juncus bogotensis var. compactus, Juncus communis, Juncus communis var. effusus, Juncus communis var. parviflorus, Juncus conglomeratus var. effusus, Juncus effusus var. compactus, Juncus effusus var. conglomeratus, Juncus effusus var. dasyanthelus, Juncus effusus subsp. effusus, Juncus effusus var. effusus, Juncus effusus var. elatus, Juncus effusus subsp. fistulosus, Juncus effusus var. fistulosus, Juncus effusus var. longibracteatus, Juncus effusus var. macranthelus, Juncus effusus var. pauciflorus, Juncus effusus var. prolifer, Juncus effusus f. prolifer, Juncus effusus var. subglomeratus, Juncus effusus var. subglomeratus, Juncus effusus f. zebrinus, Juncus fistulosus, Juncus laevis, Juncus laevis var. diffusus, Juncus lucens, Juncus luxurians, Juncus mauritianus, Juncus zebrinus
Čeleď: Juncaceae (sítinovité)
Náročnost: Velmi nízká
Růst: Střední
Rozšíření: Kosmopolitní
Forma: Trs
Osvětlení: slunce
Emerzně: Možné pěstovat emerzně
Jezírko: Může růst v jezírku
Dostupnost: Běžně dostupná
Umístění: Bahenní a vlhkomilná rostlina, mělký okraj vody (hloubka do 15cm)
Substrát: Kyselá, slatinná či rašelinná půda, velmi vlhká až mokrá, slunce nebo polostín. Mrazuvzdorný druh.
Rozmnožování: Semeny - Dělením i výsevem semen, která ale musí projít obdobím chladu. Doba květu: Červen, Červenec, Srpen.
Ekologie: Druh vysazujeme do přírodních partií velkých zahrad, solitérně nebo v malých roztroušených skupinách na vlhké okraje vodních nádrží a toků, na bažinná a vlhká místa s trvalkami a kapradinami podobných nároků.
Charakteristika: Sítina rozkladitá (Juncus effusus L.) je vytrvalá, sytě zelená bylina, která v hustých trsech vyrůstá do výšky 30-120 cm. Lodyha je přímá, válcovitá a bezlistá, s nepřerušovanou pěnovitou dření („duší“) a s tmavě červenými pochvami na spodu, listy se podobají lodyhám. Květenství je poměrně bohaté a s dlouhým listenem, který je daleko přesahuje ve směru osy, takže květenství je zdánlivě postranní. Okvětní lístky temně žluté až hnědé, kopinaté a 2-2,5 mm dlouhé s mázdřitým lemem, čnělka je krátká a tyčinky obvykle 3. Tobolka je obráceně vejčitá, lesklá, semena oválná s krátkými přívěsky. Kvete od června do října a na vlhkých loukách, bažinách nebo u vod je v celé Evropě až do podhůří poměrně hojná.
Botanický popis: Vyrůstá v hustých trsech do výšky 30–120 cm. Lodyha je přímá, válcovitá a bezlistá, s nepřerušovanou pěnovitou dření („duší“) a s tmavě červenými pochvami na spodu, listy se podobají lodyhám.
Květenství je poměrně bohaté a s dlouhým listenem, který je daleko přesahuje ve směru osy, takže květenství je zdánlivě postranní. Okvětní lístky jsou temně žluté až hnědé, kopinaté a 2–2,5 mm dlouhé s mázdřitým lemem, čnělka je krátká a tyčinky obvykle tři. Tobolka je obráceně vejčitá, lesklá, semena oválná s krátkými přívěsky. Kvete od června do září.

Zajímavosti: Rod Juncus zahrnuje 230 druhů, většinou vytrvalé, vzácněji jednoleté. Rozšíření je kosmopolitní, rostou v chladných oblastech i v mírném pásmu, ale i v horách tropů. Jsou převážně trsnaté, ale některé druhy tvoří oddenkové výběžky. Listy i stonky jsou velmi podobné, oblé a lysé, vyplněné bílou dření, která je souvislá nebo přerušovaná. Drobné druhy s tenkými listy rostoucí pod vodou se pěstují jako akvarijní rostliny, statnější vysoké druhy jsou vhodné do zahrad. Nejčastěji pěstovaná je sítina rozkladitá. Vytváří husté a mohutné trsy bezlistých lodyh vysokých až 70cm, lodyhy jsou přímé, jasně trávově zelené, oblé a hladké, vyplněné bílou nepřerušovanou dření. Od června do srpna kvete asi 5 -10cm pod vrcholem lodyh. Na lodyze je jedno květenství. Kvítky jsou sestaveny do nevelkého kruželu.
Upozornění: Tato rostlina je naprosto nevhodná jako akvarijní rostlina, hodí se ale do venkovních jezírek
Použitá literatura: https://cs.wikipedia.org/wiki/S%C3%ADtina_rozkladit%C3%A1
Zdroj: http://www.theplantlist.org/tpl1.1/record/kew-314902
Biolib.cz: Přejít na taxon
Roste v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další rostliny rodu Juncus (latinsky)
Zobrazit další rostliny rodu Juncus (česky)
Juncus effusus  | © vaclav

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasrostlin/juncus_effusus