Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

bahnička sp. 'Xingu'

 

Atlasy » Rostliny » Latinsky » E » Eleocharis sp. 'Xingu' 

Eleocharis sp. 'Xingu' | © bali
bahnička sp. 'Xingu' | © bali
bahnička sp. 'Xingu' | © olivis

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Latinsky   Eleocharis sp. 'Xingu'
Česky   bahnička sp. 'Xingu'

VýškaŠířkaTeplotapHAlkalitaCena
305216560
cmcm°C|KH
60826812140

Slovensky: bahnička sp. 'Xingu'
Čeleď: Cyperaceae (šáchorovité)
Náročnost: Střední
Růst: Rychlý
Rozšíření: Amerika
Forma: Trs
Osvětlení: Náročná
Emerzně: Možné pěstovat emerzně
Dostupnost: Obtížně dostupná
Umístění: Zadní část nádrže
Substrát: Pro zdárné pěstování je nutný substrát bohatý na živiny nebo hnojení do vodního sloupce. Po přesazení potřebuje určitou dobu na aklimatizování v nových podmínkách. Nejlépe roste při intenzivním osvětlení v měkké, neutrální až slabě kyselé vodě, bohaté na oxid uhličitý. Dodávání CO2 dobře vzrostlým rostlinám není nutností, dokážou jeho nedostatek kompenzovat ze vzduchu.
Rozmnožování: Odnožemi - vegetativně mateřskými rostlinkami, které se tvoří na oddencích. Rostlinky sázíme 2 cm od sebe nebo generativně semeny, které vyséváme na vlhký substrát bohatý na živiny.
Pěstování: Nemá zvláštní nároky. Rostlinu můžeme v létě pěstovat venku, kde tvoří husté trsy. Na konci stonků vyrůstají eliptické, vejcovité, špičaté, zelenohnědé klásky, které se po dozrání rozpadají a uvolňují drobná černá semena. Rostliny jsou nejčastěji prodávány v této formě. Do akvárií se sází po jednotlivých rostlinách 2cm od sebe. Nejdelší a poničené listy zastřihněte. Často se stává, že po zasazení většina těchto listů zhnědne a odehnije. Stejně dopadávají i zastřižené již v akváriu vyrostlé listy.
Charakteristika: tahle bahnička nabízí svým vzhledem zajímavé využití v layoutu akvárií. Ve středu akvária může být použitá jako alternativa k E. viviparia. Mladé rostliny se dají dobře využít jako solitéry. Větší trsy v pozadí nebo rozích nádrže připomínají rákos. Stonky mají tendenci vyrůstat z vody. Když jsou delší, přehýbají se a splývají na hladině. Při výměně vody je nutná zvýšená opatrnost, protože stonky se lehce lámou.
Botanický popis: Emerzní forma má světle až středně zelené hladké stonky, které dorůstají do výšky 20 cm. V submersní formě dorůstá do výšky 50 až 60 cm. Stonky jsou široké asi 1 mm, na průřezu oválné.
Záměna: Eleocharis xingu je větší jako E. acicularis, ale charakter růstu je stejný. Na rozdíl od E. viviparia se na hrotě stébla netvoří mateřské rostliny.
Zajímavosti: Původ této rostliny zatím není jasný. V roku 1990 se vyskytovala v Německu pod obchodním názvem Heleocharis xingu. Momentálně se prodává jen v několika obchodech a považuje se spíš za raritu. Obchodný název tvoří dojem, že rostlina byla dovezena z oblasti Rio Xingu v Brazílii, ale přesné informace o původu nejsou známy.
Roste v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další rostliny rodu Eleocharis (latinsky)
Zobrazit další rostliny rodu Eleocharis (česky)
Eleocharis sp. 'Xingu' | © olivis
bahnička sp. 'Xingu' | © bali
bahnička sp. 'Xingu' | © olivis

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasrostlin/eleocharis_xingu