Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

křín nachový

 

Atlasy » Rostliny » Latinsky » C » Crinum purpurascens  

ZOO Braník
Crinum purpurascens  | © Václav Hořánek

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Latinsky   Crinum purpurascens
Česky   křín nachový

VýškaTeplotapH
100205
cm°C|
200308
Vědecké: Crinum purpurascens Herb.
Čeleď: Amaryllidaceae (amarylkovité)
Náročnost: Střední
Růst: Střední
Rozšíření: Amerika - Brazílie a i západoindické ostrovy
Forma: Listová růžice
Osvětlení: Náročná - silné
Emerzně: Možné pěstovat pouze emerzně
Dostupnost: Obtížně dostupná
Umístění: Jako dominanta - Rostlina není příliš vhodná do akvária a to pro svůj vzrůst až 1 m. Cibule má až 10 cm v průměru a velký kořenový systém, který vyžaduje vyšší živné dno. Cibule je hodně choulostivá a ostré kamínky v substrátu ji mohou značně poškodit. Nesnáší přesazování a jiné zásahy do dna.
Substrát: Je to robustní rostlina a má na rozdíl od ostatních akvarijních druhů dlouhou životnost. K tomu je ale zapotřebí bohaté dno na živiny. Pokud je nemá, vrhá se na svoje vlastní zásoby nutné na přežití, které má uložené v cibuli. Pokud má tyto k dispozici, zdá se být dobře živená. Jsou-li zásoby spotřebovány, rostlina velmi rychlým tempem zajde.
Rozmnožování: Semeny - U rostlin, které jsou starší než 1 rok se na bulvě tvoří výrůstky. Jsou to tak zvané dceřiné cibulky nebo také vedlejší bulby. Z těchto adventních rostlin vyrážejí velmi brzy samostatné listy, takže je možné je po určité době od mateční rostliny oddělit a samostatně zasadit.
Charakteristika: Přisedlé úzce páskovité listy, seřazené v růžici při šířce až 3 cm rychle dorůstají do délky až 1m a i více. Okraje těchto listů jsou mírně vlnité, až hladké. Na rozdíl od C.thaianum je střední nerv dobře viditelný. Vzhled této rostliny je určen její ohebností, když se dlouhé zelené listy vlní ve větru, nebo v proudu vody.
Květy se vytvářejí nad hladinou, na konci květního stvolu, který může být v akváriu až 70 cm vysoký. Jejich podoba z květem lilie vzniká šesti růžovými až 9 cm dlouhými květními lístky a rovněž šesti dlouhými tyčinkami. Žluté tyčinky jsou asi 8cm dlouhé a pylová vlákna jsou zbarvena tmavočerveně. Semeník je asi 6cm dlouhý. Celkový tvar květní koruny je trubkovitý a její délka dosahuje až 15cm.
Zajímavosti: Crinum pochází z řeckého slova "krinon" = lilie, což se vztahuje ke tvaru květu a "purpurascenc" vyjadřuje červeně nafialovělý, nachový.
Upozornění: Tato rostlina je naprosto nevhodná jako akvarijní rostlina (nicméně často se jako akvarijní prodává)
Roste v nádrži:
Zobrazit » Zobrazit vše « Z kraje:
Zakoupeno:
Použitá literatura: Akvárium Živě 2/2007
Dr. Jürgen Schmidt

Zobrazit » Zobrazit fotky z nádrží návštěvníků «

Související témata v diskuzním fóru
Křín, Crinum x

Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/atlasrostlin/crinum_purpurascens