Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

puškvorec 'Variegatus'

 

Atlasy » Rostliny » Latinsky » A » Acorus gramineus 'Variegatus' 

Acorus gramineus 'Variegatus' | © aqua-daho
puškvorec 'Variegatus' | © glogloman

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Latinsky   Acorus gramineus 'Variegatus'
Česky   puškvorec 'Variegatus'

VýškaŠířkaTeplotaCena
3081830
cmcm°C
50152660

Latinská synonyma: Acorus gramineus 'Decoratus'
Česká synonyma: puškvorec 'Decoratus'
Anglicky: dwarf sweet
Slovensky: puškvorec 'Variegatus'
Synonyma: Acorus calamus Loureiro, Acorus humilis Salisbury, Acorus tatarinowii Schott, Acorus pusillus
Čeleď: Acoraceae (puškvorcovité)
Náročnost: Nízká
Růst: Pomalý
Rozšíření: Vyšlechtěná
Forma: Trs
Osvětlení: Extrémně náročná - osluněné stanoviště
Jezírko: Může růst v jezírku
Dostupnost: Běžně dostupná
Umístění: Jako dominanta - Do akváriích tato rostlina není nejvhodnější. Většinou po pár měsících hyne. Nejlepší uplatnění je v terarijní části paludária nebo na mělčinách či vlhčích březích zahradních rybníčků nebo potůčků, kde může být umístěn celoročně (nevymrzává).
Substrát: Je vhodný bohatý na živiny a o menší zrnitosti. V paludáriích je vhodná příměs rašeliny, na okrajích jezírek je vhodný dostatečně prohnojený a bahnitý.
Rozmnožování: Řízkováním - Dělením rozrostlého trsu. Oddenek se na dobře osvětleném místě bohatě větví a jeho dělení je pro běžné pěstování nejvhodnější metodou rozmnožování. Když oddělíme části oddenku s listy, zkrátíme kořeny a zasadíme na vhodná místa. Když oddělíme ty části, kde již žádné listy nejsou, tak ho necháme volně plavat na hladině vody nebo volně položený na stabilně vlhkých místech. Za čas se na stranách začnou vyvíjet nové listy.
Květ a emerzní forma: Květ Emerzní forma
Pěstování: Při pěstování pod vodní hladinou často do pár měsíců hyne a tak je lepší umístit ho na vlhká místa v teráriích a zahradních jezírkách. Ve venkovním prostředí přetrvává i přes zimu. Jeho optimální teplota pro růst je 18-26 °C (maximální snášená teplota je 30 °C). Je náročný na světelné podmínky a by na stanovištích neměl být ničím stíněný. Při silném osvětlení, chladné vodě a na klidném místě může i v akváriu vytrvávat poměrně dlouhou dobu. Nižší teplota jeho vymizení z akvária prodlužuje.
Charakteristika: Je to rostlina která má podélně bíle nebo žlutě panašované listy.
Puškvorec může mít kořeny i oddenky trvale ve vodě, dokonce i v anaerobním bahně, protože z listů dolů do nich vede provzdušňovací pletivo (zvané "aerenchym"), které tamní buňky zásobuje kyslíkem. Právě proto by listy měly být na vzduchu, tj. nad hladinou.
Jsou-li listy pod vodou, je rostlina odkázaná jen na příjem kyslíku difúzí přes svou pokožku. Tato pokožka je však vybavena silnou vrstvou izolační kutikuly (pokud listy vyrostly nad hladinou, pak i pomocnou vrstvičkou vosku), takže difúze kyslíku je mnohem obtížnější než u klasických vodních rostlin. To je jeden z důvodů, proč tyto rostliny v akváriu dlouhodobě neprospívají, pouze živoří. Druhým důvodem je specifické uspořádání asimilačního pletiva v listech, které-zvláště u puškvorce – vyžaduje vysokou intenzitu světla. Acorus by mohl trvale vegetovat za podmínek velmi vysokého obsahu kyslíku ve vodě a velmi vysoké intenzity osvětlení. Takže je celkem jasné, že to není rostlina příliš vhodná do akvária.
Botanický popis: Vytrvalá bahenní rostlina. Listy vyrůstají z oddenku, který je plochý, bohatě větvený a do 1 cm široký. Listy jsou čárkovité, 30-50 cm dlouhé, 0,5-1 cm široké, poněkud tuhé, na vrcholu špičaté, matně zelené s bledou kresbou po celých okrajích listů.
Toulec je srostlý s lodyhou, vzpřímený a vytrvalý. Palice poněkud od lodyhy vychýlená, do 5 cm dlouhá, 3-4 mm široká a hustě pokrytá drobnými květy, které začínají rozkvétat od báze palice. Květy jsou oboupohlavné, tříčetné mající 6 zelených okvětních lístků ve dvou řadách, 6 tyčinek, nitku dlouhou 2,5 mm, vejčitý semeník s velmi krátkou čnělkou a malou bliznou. Plod je ve zralosti zelená bobule mající na vrcholu zaschlou bliznu.
Zajímavosti: U nás je najdeme spíše pod názvem Acorus gramineus 'Decoratus'
Upozornění: Tato rostlina je naprosto nevhodná jako akvarijní rostlina (nicméně často se jako akvarijní prodává)
Biolib.cz: Přejít na taxon
Roste v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další rostliny rodu Acorus (latinsky)
Zobrazit další rostliny rodu Acorus (česky)
Acorus gramineus 'Variegatus' | © glogloman
puškvorec 'Variegatus' | © glogloman

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasrostlin/acorus_variegatus