Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Želva kaspická

 

Atlasy » Ostatní » Česky » Ž » Želva kaspická 

Mauremys caspica | © Dick

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Želva kaspická
Latinsky   Mauremys caspica
Slovensky   Korytnačka kaspická

VelikostTeplotapHTvrdostCena
2022631000
cm°C|dGH
24308151500

Anglicky: Caspian turtle
Rubrika:Želvy
Typ:Sladkovodní
Čeleď: Geoemydidae - batagurovití
Rozšíření: Jihovýchodní Evropa od Chorvatska po Bulharsko ,Kypr, střední Turecko, Izrael, Írán, Irák, Sýrie, Saúdská Arábie, státy bývalého Sovětského svazu.
Chov: Chováme je v prostorném paludáriu s převahou vodní plochy. Na dno je vhodný štěrk s pískem. Většinu času tráví ve vodě, je třeba jim ale vytvořit prostor pro slunění. Dá se přes léto chovat i ve venkovních rybníčcích. V zimě jim umožníme zimování (zimní klidovou pauzu), kdy je ponecháme v jejich paludáriu, ale na 1-2 měsíce omezíme svícení, topením a krmení. Nejsou náročné na kvalitu vody.
Krmení: Jsou to převážně masožravci - ryby, vodní plži, hmyz, obojživelníci, v zajetí také speciální krmiva pro vodní želvy.
Odchov: Samci jsou menší, mají delší a silnější ocas. Samice kladou 4-10 vajec, z nichž se líhnou mláďata asi po 65-70 dnech při vlhkosti 75-90 %.
Snášenlivost: Snášenlivá, možno chovat s jinými druhy želv. Pozor na křížení s jinými zástupci čeledi Geoemydidae (vyvarovat se zvlášť chovu s jinými druhy rodu Mauremys, pokud se nejedná o jednopohlavní skupiny). Je taktéž možnost chovu s většími druhy ryb (menší druhy jim padnou za oběť).
Anatomie: Mají plochý oválný krunýř, který je zbarvený černě, šedě nebo olivově, u mláďat pak občas s náznaky hnědočervené kresby. Tělo je šedo-olivové, s typickými podélnými proužky na hlavě, krku a končetinách. Plastron je tmavý.
Poznámka: Druh je monotypický, v minulosti popsané poddruhy Mauremys caspica caspica (želva kaspická nominátní), Mauremys caspica siebenrocki, Mauremys caspica ventrimaculata se už obvykle nerozeznávají. V minulosti byl uváděn i poddruh Mauremys caspica rivulata (želva kaspická balkánská), ten je však v současnosti považován za samostatní druh (želva balkánská).
Biolib.cz: Přejít na taxon
V nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další živočichy rodu Mauremys (latinsky)
Zobrazit další živočichy rodu Želva (česky)
Zobrazit další živočichy rodu Korytnačka (slovensky)
Mauremys caspica | © Dick

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasostatnich/zelva_kaspicka