Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Želva čínská

 

Atlasy » Ostatní » Česky » Ž » Želva čínská 

Mauremys sinensis | © Žralok

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Želva čínská
Latinsky   Mauremys sinensis
Slovensky   Korytnačka čínska

VelikostTeplotaCena
1522350
cm°C
3030500

Anglicky: Chinese stripe-necked turtle
Rubrika:Želvy
Typ:Sladkovodní
Čeleď: Geoemydidae (Batagurovití)
Rozšíření: Čína (provincie Hainan, Fujian, Guangdong), Taiwan, severní a centrální Vietnam
Chov: Nenáročný druh vodní želvy, jejíž chov je však vzhledem k její velikosti v dospělosti potřeba velmi zvážit. Velikost nádrže je potřeba zařizovat podle velikosti jedince (nádrž by měla růst s želvou). Jedná se o velmi dobrého plavce, má proto v oblibě vyšší vodní sloupec. Podobně jako příbuzná želva Reevesova má v oblibě i větší plochu souše, místo k vyhřívání nutno vybavit UV žárovkou. Vybavení samotné nádrže může být jednoduché, avšak vzhledem ke stravovacím návykům je nutná silná filtrace.
Krmení: Ke krmení nenáročný druh, přičemž už v mládí má v oblibě i rostlinní potravu. Přijímá živé rybky, šneky, nitěnky sušené rybky, grammarus, různé druhy masa (vyhýbat se vepřovému), granule. Z rostlinné potravy lze nabídnout okřehek, pampelišku, čekanku, hlávkový salát, čínské zelí. Občasně lze nabídnout i ovoce, ale jeho příjem se u jednotlivců liší a často zůstane bez povšimnutí. Mláďatům lze podávat i mraženou potravu pro akvarijní ryby (patentky, nitěnky, artemie,...)
Odchov: Poměr pohlaví je vhodný jeden samec a dvě či více samic. Samice klade 5 - 20 vajec do směsi písku a rašeliny. Při teplotě 26 - 29 °C trvá inkubace přibližně 60 - 62 dní.
Snášenlivost: Mírumilovný druh, lze chovat ve skupině i samostatně. Nechovat s menšími rybami a korýši (skončí jako potrava), lze však chovat s krunýřovci. V přítomnosti samic mohou být samci navzájem nesnášenlivý. Může se křížit s jinými druhy v rámci čeledi Geoemydidae (Pozor, často jsou v nabídce uváděni místo čistého druhu hybridi, nejčastěji s Mauremys reevesii!).
Poznámka: Jedná se o typického představitele čeledi Geoemydidae. Krunýř je plošší, často bývají výrazné 3 kýly (avšak ne tak výrazně, jako u Mauremys reevesii). Zbarvení je zelené, hlava a krk malou hustě uspořádané žluté pásky, plastron má slonovinovou barvu s hnědými skvrnami. V mládí bývají barvy pestřejší, s postupujícím věkem tmavnou. Dorůstá velikosti od 15 do cca 30 cm, přičemž samice bývají větší. Patří mezi kriticky ohrožené druhy (IUCN: CR - critically endangered), řadí se do Cites III, příloha C (není nutná registrace, je však třeba uchovávat doklad o pořízení).
Biolib.cz: Přejít na taxon
V nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další živočichy rodu Mauremys (latinsky)
Zobrazit další živočichy rodu Želva (česky)
Zobrazit další živočichy rodu Korytnačka (slovensky)
Mauremys sinensis | © Žralok

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasostatnich/zelva_cinska