Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Medúzka sladkovodní

 

Atlasy » Ostatní » Česky » M » Medúzka sladkovodní 

Craspedacusta sowerbii | © Wajgel
Medúzka sladkovodní | © Wajgel

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Medúzka sladkovodní
Latinsky   Craspedacusta sowerbii
Slovensky   Medúzka sladkovodná

VelikostTeplotapHTvrdostCena
22067Zdarma
cm°C|dGH
3257201

Anglicky: Freshwater Jellyfish
Rubrika:Žahavci
Typ:Sladkovodní
Čeleď: Olindiasidae
Rozšíření: Kosmopolitní, původ je z jihovýchodní Asie. Žije i v ČR.
Chov: Upřednostňují středně tvrdou až tvrdou vodu. Filtrační systém v nádrži musí být takový, aby medúzky nemohl nasát. Vhodné není ani probublávání. Nejlepší jsou čerpadla cirkulující vodu nastavená tak, aby způsobovali co nejmenší proud! Dalším specifikem je to, že nádrž pro medúzky by měla být oválná nebo kruhová. Medúzky totiž nejsou moc dobří plavci a i když se to může zdát zvláštní, tak z rohů akvárií už by nemuseli najít cestu. Objem nádrže je poměrně volný, řídíme se při něm pravidlem přibližně čtyř litrů na jednoho dospělce. Dno nádrže není podstatné, ale pro případné mladé, je nutné mít v nádrži skalky. Rostliny jsou do nádrže nejvhodnější plovoucí, případně jemné mechy.
Odchov: Množení u tohoto druhu probíhá jak pohlavně tak i nepohlavně. To z důvodu, že za svůj život projdou hned několika stadii. Počáteční vývojová stadia probíhají v chladnější vodě:
První stadium po vylíhnutí z vajíčka je drobná larvička, která ihned přisedá ke dnu a není snadné jí spatřit.
Druhé stadium které z larvičky brzy vyroste, je jen několika milimetrový průsvitný polyp podobný nezmaru. Množí se bezpohlavně pučením. Toto stadium je poměrně dlouhověké a může trvat i roky! Poslední stadium medúzky nastává v případě, kdy teplota vody je delší dobu vyšší než 20 °C, kdy se stávají z polypů skuteční dospělci s odděleným pohlavím.
Snášenlivost: Společníky v akváriu je těžké specifikovat, rozhodně bychom se měli vyvarovat velkým rybám a želvám, které budou medúzky považovat za potravu. Oproti tomu u malých rybek je nebezpečí, že je medúzky svými žahavými chapadly mohou poranit, případně i zabít. Jedná se však jen o spekulaci, která zatím nebyla pozorována. Přes lidskou kůži žahavost chapadel těchto medúzek není schopná proniknout. Žahavá chapadla jsou používána především k omráčení potravy, která se skládá hlavně ze zooplanktonu.
Anatomie: Tělo o něco plošší než polokoule, svým tvarem připomínající talíř nebo zvon s přibližně 400 svislými chapadly po okraji. Barva bývá průsvitná či doslova průhledná s občasným nádechem do modra či zelena. Ve středu zvonu se nachází žaludeční struktura zvaná manubrium, propojená se čtveřicí úst bílé barvy.
Poznámka: Medúzka sladkovodní (anglicky Freshwater Jelly) z kmene Cnidaria, je skutečnou výzvou pro zkušené akvaristy z celého světa. Při zdolání této výzvy bude však každý akvarista odměněn nevídanou podívanou.

K prodeji v akvaristikách se tato medúzka bohužel objevuje zřídka a to v zahraničí, natož pak v České republice či na Slovensku. V případě velkého štěstí, kdy se člověku podaří na ní v akvaristice narazit, se jeví jako další problém cena, která se pohybuje okolo 200 dolarů.
O to dražší tato investice je, že udržet sladkovodní medúzky v akváriu při životě není vůbec snadné a z pravidla se to daří pouze v řádu dnů, přinejlepším týdnů.

Schůdnější cestou k těmto medúzkám je jejich odchyt ve volné přírodě. Díky tomu že se jedná o invazní druh je můžeme nalézt na mnoha místech, jejich výskyt je nejčastěji monitorován v záplavových lomech na Blansku, Opavsku a ve středních Čechách. Prvotní výskyt u nás byl však monitorován v Pražské části Vltavy. Na Slovensku se pak vyskytují například v Podunajské nížině či Malých Karpatech. Výpis dalších míst, nebo rady jak medúzky odchytávat a mnoho dalšího naleznete na: http://www.freshwaterjellyfish.org.

Biolib.cz: Přejít na taxon
V nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další živočichy rodu Craspedacusta (latinsky)
Zobrazit další živočichy rodu Medúzka (česky)
Zobrazit další živočichy rodu Medúzka (slovensky)
Craspedacusta sowerbii | © Wajgel
Medúzka sladkovodní | © Wajgel

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasostatnich/meduzka_sladkovodni