Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Krátkokrčka Schultzova

 

Atlasy » Ostatní » Česky » K » Krátkokrčka Schultzova 

Česky   Krátkokrčka Schultzova
Latinsky   Elseya schultzei
Slovensky   Krátkokrčka Schultzova

VelikostTeplotapHTvrdostCena
1524652000
cm°C|dGH
20298252800

Anglicky: Schultze's snapping turtle
Rubrika:Želvy
Typ:Sladkovodní
Čeleď: Chelidae (Matamatovití)
Rozšíření: Endemit severních oblastí Nové Guinei
Chov: Raritně chovaný druh krátkokrčky z Nové Guineje, vhodnější spíše pro zkušené chovatele. Nádrž by měla poskytovat dostatek prostoru pro plavání, zároveň by měla být samozřejmostí i suchá plocha, tvořená ideální směsí písku a rašeliny. Teplota vody i vzduchu by měla být 24 - 28 °C. Místo ke slunění je potřeba vybavit UV žárovkou.
Krmení: Přijímá hlavně živočišnou potravu, ideálně v čerstvém nebo mraženém stavu. Vhodné jsou malé rybky, šneci, hmyz, kousky libového masa, mladým jedincům lze nabídnout i mraženou potravu pro akvarijní ryby (nitěnky, patentky). Vzhledem k tomu, že chovaní jedinci v současnosti většinou pocházejí z importů, mohou mít problém se sušenou a umělou potravou. Rostlinnou složku přijímá velmi vzácně.
Odchov: Odchov v našich podmínkách bývá podobně jako u jiných druhů rodu Elseye vzácný. Samice klade většinou 3 – 5 vajec, doba inkubace je přibližně 10 - 13 týdnů.
Anatomie: Druh dorůstající délky kolem 20 cm. Karapax má zbarvení do hněda, karapax je načervenalý. Vzdáleně se mírně ponáší na druh Emydura subglobosa. Na dolní čelisti má vousovitých útvarů, spodní polovina hlavy a krku je světlá, horní je barvená načernale.
Poznámka: V našem regionu stále poměrně vzácný druh, přičemž většina jedinců má původ v importech z jihovýchodní Asie. Proto je chov vhodný hlavně pro zkušenější chovatele, jelikož pokusy s péčí u nováčků mohou kvůli potížím s aklimatizací a nastavení nevhodných podmínek skončit fatálně. IUCN řadí tento taxon do kategorii LC - least concern (nejméně dotčený). Přesto v současnosti její stavy klesají z důvodu nelegálního odchytu a destrukci životního prostředí.
Biolib.cz: Přejít na taxon
V nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další živočichy rodu Elseya (latinsky)
Zobrazit další živočichy rodu Krátkokrčka (česky)
Zobrazit další živočichy rodu Krátkokrčka (slovensky)

Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasostatnich/kratkokrcka_schulzei