Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Krab panter

 

Atlasy » Ostatní » Česky » K » Krab panter 

ZOO Braník
ZOO Braník
Parathelphusa pantherina | © predator3313
Krab panter | © Khekhes

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Krab panter
Latinsky   Parathelphusa pantherina

VelikostTeplotapHTvrdostCena
52068150
cm°C|dGH
1228813300

Anglicky: Panther crab
Rubrika:Korýši
Typ:Sladkovodní
Čeleď: Gecarcinucidae
Rozšíření: Asie: Indonésie - Sulawesi (jezero Matano)
Chov: Krab Parathelphusa pantherina patří do skupiny krabů, kteří žijí převážně pod vodou, proto je možné jej chovat i v akváriu. Přesto je ale lepší, pokud má možnost vylézt na souš. Vhodný je například kámen nebo kořen, který vyčuhuje nad hladinu.

Pokud chováme jednoho kraba, postačí plocha cca 30 × 40 cm. Pokud chceme chovat pár nebo samce a několik samic, je třeba akvárium minimálně 80-90 litrů, což odpovídá ploše cca 40 × 80 cm. Navíc je třeba členité akvárium, aby měl každý krab svoji skrýš.
Jako všichni krabi, je schopen vyšplhat po kabelu a proto je třeba akvárium pořádně zabezpečit i když většinu času tráví pod vodou.
Krmení: Panter upřednostňuje převážně živočišnou stravu. Loví rybky přiměřené velikosti a především plže. Takže přemnožení okružáci jsou pro něj skvělým zdrojem vápníku a bílkovin. Kromě toho můžeme krmit speciálními granulovanými krmivy, mraženým krmivem atd. Můžeme dávat i rybí maso. V omezené míře můžeme vyzkoušet i ovoce a zeleninu, ale opatrně na plodiny ošetřované pesticidy. Rostliny v akváriu konzumují jen při naprostém nedostatku jiné potravy.
Odchov: Pohlaví je rozeznatelné stejně, jako u většiny krabů podle tvaru břišní záklopky. Samičky ji mají širokou a kulatou ve tvaru písmene U, tvoří prakticky celé bříško a pod touto záklopkou nosí krabi vajíčka a čerstvě vylíhlé kraby. Samci mají záklopku úzkou a ve tvaru písmene V.
Malí krabi se líhnou z vajíček za pár týdnů. K mladším krabům se chovají dospělí kanibalisticky, proto je třeba hodně malých úkrytů. Ze stejného důvodu není vhodné chovat pospolu různě velké jedince.
Snášenlivost: Je možné chovat více jedinců stejné velikosti. Šneky konzumuje, ryby taky pokud nějakou chytne. Kytek si většinou nevšímá.
Poznámka: Jsou světle žlutí až tmavě oranžoví s tmavými tečkami. V dospělosti mají velikost krunýře (bez končetin) kolem 5 cm, takže je poměrně velký. Údajně se mohou dorůst až 12 cm v těle.
Přestože je pojmenován podle dravé šelmy, jméno dostal podle barvy, nikoli podle nátury, ve zkutečnosti se jedná o relativně mírumilovného kraba.
Biolib.cz: Přejít na taxon
V nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další živočichy rodu Parathelphusa (latinsky)
Zobrazit další živočichy rodu Krab (česky)
Parathelphusa pantherina | © Khekhes
Krab panter | © Khekhes

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasostatnich/krab_panter