Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Krab německý

 

Atlasy » Ostatní » Česky » K » Krab německý 

Česky   Krab německý
Latinsky   Cancer pagurus
Slovensky   Krab nemecký

VelikostTeplotapHTvrdostCena
2048.17150
cm°C|dGH
25228.415500

Anglicky: Edible crab
Rubrika:Korýši
Typ:Mořský
Čeleď: Cancridae
Rozšíření: Atlantský oceán, Severní moře, Středozemní moře.
Chov: Občas se chová v akváriích. Dožívají se v průměru 25-30 let.
Krmení: Živí se nejen všelijakými zbytky, měkkýší a jinými korýši, ale i při dně žijícími rybami. Svými mohutnými klepety dovede uchvátit dosti velkou kořist a také se srdnatě brání.
Odchov: Reprodukce se vyskytuje v zimě. Po páření samice vstoupí do jámy na dně moře, kde naklade asi 3 milióny vajíček, z kterých se vyvinou dospělí krabi. První vývojové stádium po vylíhnutí je planktonová larva 1 mm velká, nazývaná zoea. V mládí se zdržují v mělčích vodách v přílivové zóně dokud nedosáhnou šířky krunýře 6-7 cm, poté migrují do hlubších vod. Samci rostou výrazně rychleji oproti samicím. Pohlavní dospělost je dosažena při šířce krunýře 12 cm u samic a 11 cm u samců.
Anatomie: Jeho krunýř dosahuje šířky až 25 cm a celé zvíře hmotnosti přes 3 kg. Poznáme ho celkem snadno podle širokého, na okrajích vroubkovaného krunýře,značné velikosti a červenohnědého, zřídka žlutavého zbarvení se světlým břichem. Konce klepet má černě zbarvené.
Poznámka: Krab německý je jedním z největších krabů evropských moří. Žije při pobřeží, zvláště na kamenitých a skalnatých místech, písčitému pobřeží se vyhýbá, v hloubce 30-50 metrů.
I tento krab je velmi zranitelný v období svlékání. Starý krunýř svlékne sice za pár minut (nejdéle trvá svlékání půl hodiny), ale než se nový krunýř zpevní solemi vápníku, to trvá u kraba německého dva až tři měsíce. Po tuto dobu se krab drží v úkrytu, přesto však mnoho jedinců, zejména mladých, padne za oběť svým nepřátelům dravým rybám.
Loví se ve velkém do košů a jeho maso je považováno za skutečnou pochoutku. Používá se čerstvé a téměř nikdy se nedostane do konzerv, není ho totiž dostatek.
Biolib.cz: Přejít na taxon
V nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další živočichy rodu Cancer (latinsky)
Zobrazit další živočichy rodu Krab (česky)
Zobrazit další živočichy rodu Krab (slovensky)

Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasostatnich/krab_nemecky