Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Krab houslista

 

Atlasy » Ostatní » Česky » K » Krab houslista 

Uca pugnax | © dani1

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Krab houslista
Latinsky   Uca pugnax
Slovensky   Krab houslista

VelikostTeplotapHTvrdostCena
1.62278200
cm°C|dGH
2.628825400

Anglicky: Atlantic marsh fiddler crab
Rubrika:Korýši
Typ:Sladkovodní
Čeleď: Ocypodidae
Rozšíření: Pobřežní vody středního Atlantiku.
Chov: Jejich chov v paludáriích není jednoduchý. K životu potřebují jak souš, tak vodu. Dýchají kyslík a před sluncem se ukrývají do bahna nebo písku, kde hloubí díry i tunely. V paludáriu tak musí být pevná část neustále vlhká, aby se krab mohl zahrabat. Vzhledem k jejich oblibě se zahrabávat, by vrstva písku měla být co největší, aby toho byli schopni. Poměr souše a vody by měl být zhruba stejný, přičemž chovat tento druh je vhodné ve větších nádržích nad 120 litrů (chovat ve skupince). Sloupec vody by se měl pohybovat do 15 cm. Žijí ve volné přírodě ve velkých skupinách, proto není vhodné je chovat samostatně, ale vždy ve skupině. Voda v paludáriu musí být brakická. Potřebují čistou vodu s filtrováním nebo pravidelně čistit nádrž. Ve znečistěné vodě trpí plísněmi.
Krmení: Potravou pro kraby jsou téměř všichni živí i mrtví menší živočichové, červci, korýši, měkkýši, patentky, nitěnky, ryby a jiní krabi (i stejného druhu), potrava pro ryby i zelené krmivo. Tento druh se živí filtrováním bahna nebo písku a konzumací rozkládajících se uvedených živočichů a rostlin.
Odchov: K oplození dochází, i když má samice pevný krunýř. Samice klade vajíčka, která nosí přilepená na těle i několik měsíců. Počet vajíček může být až několik tisíc. Vylíhlí jedinci potřebují přistup k vodě (larvální vývoj), kde zpočátku žijí a živí se drobným planktonem (v zajetí se rozmnožují velmi sporadicky). Než se z nich stanou dospělci, projdou 5 etapami vývoje. Růst je ale rychlý (vodu opustí ještě nedospělý krab během několika dnů), jelikož tento druh žije poměrně krátce a to cca 1 - 1,5 roku.
Snášenlivost: V období svlékání jsou krabi nejzranitelnější a pokud jich chováte víc pohromadě, mohou ostatní čerstvě vysvlečeného kraba zabít.
Anatomie: Charakteristické pro tento druh je u samců jedno klepeto výrazně větší než druhé, přičemž to může být jak pravé tak levé. To používají především k soubojům a k námluvám. Souboje mezi samci zpravidla nejsou nebezpečné. Samičky mají obě klepeta malá. Barevnost je různorodá v závislosti na podmínkách a původu. Převládají odstíny stříbrné, hnědé, černé, ale i žluté, modré a červené. Pokud přijde o končetinu doroste mu nová. Dospělí jedinci se podle podmínek svlékají 1-2 za rok.
Poznámka: Občas se těmto krabům říká také Vábiví krabi. Jejich domovským prostředím jsou mořská pobřeží a okolí delt velkých řek (především bažinaté oblasti), která jsou zaplavována přílivem a po odlivu pak hledají potravu.
Biolib.cz: Přejít na taxon
V nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další živočichy rodu Uca (latinsky)
Zobrazit další živočichy rodu Krab (česky)
Zobrazit další živočichy rodu Krab (slovensky)
Uca pugnax | © dani1

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasostatnich/krab_houslista