Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Kajmánek malý

 

Atlasy » Ostatní » Česky » K » Kajmánek malý 

Česky   Kajmánek malý
Latinsky   Paleosuchus trigonatus
Slovensky   Kajman pralesný

VelikostTeplotapHTvrdostCena
12025622500
cm°C|dGH
230288306000

Anglicky: Smooth-fronted caiman
Rubrika:Ostatní
Typ:Sladkovodní
Čeleď: Alligatoridae - aligátorovití
Rozšíření: Jižní Amerika (Amazonie, Orinoko)
Chov: Obdobný jako u příbuzného Paleosuchus palpebrosus. Před koupí je nutno skutečně uvážit, zda toto zvíře není nad síly chovatele. Spadá pod vyhlášku o chovu nebezpečných druhů zvířat, což znamená povinnost registrace jedinců, zároveň spadá i pod Cites Appendix II. Pro jeden exemplář by měla nádrž mít šířku odpovídající délce jedince, délka nádrže by měla být dvojnásobná (u jedince o délce 50 cm by měla mít nádrž minimálně rozměry 50 × 100 cm), samozřejmě čím větší, tím lepší. Suchá plocha by měla tvořit cca 1/3 nádrže. Teplota vody i vzduchu v teráriu by měla být 25 – 28 °C, místo s lokálním výhřevem by mělo být vyhřáté až na 35 °C.
Krmení: Jako u jiných krokodýlů, přičemž nabízená potrava má být úměrná velikosti zvířete: ryby, myši, kuřata, krysy. Mláďata přijímají hmyz (cvrčci, mouční červi, zoophobasy), malé rybky.
Odchov: Jeden z nejčastěji rozmnožovaných druhů krokodýla na světě. Pohlavní dospělosti dosahují samice při dorostu do délky 1 m, samci 1,2 m. Samice klade až 16 vajec, která se inkubují při teplotě 29 - 31°C a vlhkosti 90%. Inkubační doba je 90 - 110 dní, mláďata po vylíhnutí měří cca 25 cm.
Snášenlivost: Ideální je chov v párech nebo samostatně, případně ve skupině 1 samec a více samic (ovšem jen při opravdu velké ubikaci). Lze chovat s většími druhy vodních želv, je však potřeba dodržovat opatrnost.
Anatomie: Jedná se o malý druh pralesního kajmana. Velikost zvířat se pohybuje v rozmezí 1,2 až 1,6 metru, vzácný nadměrně velký jedinci mohou dosáhnout délky až 2,3 metru, jedná se však o vzácnost. Samci bývají většinou větší. Vzhledem se podobá druhu Caiman crocodilus, avšak není přítomen kostěný hřeben nad očima a při pohledu svrchu je čelist v trojúhelníkovém tvaru.
Biolib.cz: Přejít na taxon
V nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další živočichy rodu Paleosuchus (latinsky)
Zobrazit další živočichy rodu Kajmánek (česky)
Zobrazit další živočichy rodu Kajman (slovensky)

Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasostatnich/kajmanek_maly