Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Hrotnatka velká

 

Atlasy » Ostatní » Česky » H » Hrotnatka velká 

Daphnia magna | © pavelsoukup

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Hrotnatka velká
Latinsky   Daphnia magna
Slovensky   Dafnia velká

VelikostTeplotapHTvrdostCena
0.2252Zdarma
cm°C|dGH
0.5309301

Rubrika:Korýši
Typ:Sladkovodní
Čeleď: Daphniidae - hrotnatkovití
Rozšíření: V různých formách prakticky po celém světě.
Chov: Podmínky umělého celoročního chovu:
> Menší nádrž, holá, s odstátou vodou (nesmí se na stěnách usazovat bublinky!) standardní kvality.
> Teplota celoročně kolem 20 °C.
> Dostatek krmiva - v létě řasy z přírody (suspenze), v zimě sušené nebo lyofilizované.
> Odbyt - při přemnožení i přes krmení dvakrát denně dochází k odumírání části jedinců a hrozí ztráta zdravého a výživného krmiva.
Odchov: Množí partenogeneticky, takže samice asexuálně plodí 40-100 i více dalších samic. Pokud ovšem dojde ke zhoršení podmínek (např. pokles teploty v zimě), objeví se v chovu samečkové a samičky se pohlavně rozmnoží - pouze 2 vajíčka, která v přírodě dozrají až na jaře. Samce je nutno z chovu vždy vyloučit! Hrotnatky jsou gonochoristi. U hrotnatek dochází ke střídání generace rozmnožující se pohlavně a generace, která se množí partenogenezí. Vývoj je přímý.
Anatomie: Samci hrotnatky jsou vždy menší než samice. Tělo hrotnatky je složeno ze dvou částí: hlavové a trupové, které jsou zřetelně ohraničeny. Pod hlavovým výběžkem mají tykadla. U samic jsou velmi krátké, u samců jsou delší. Tykadla druhého páru (antény) jsou mohutně vyvinuty. Jsou dlouhé, rozvětvené a kryté brvami. Antény jsou orgánem pohybu, při kterém jsou široce rozprostřené do stran. Třetí pár končetin je tvořen kusadly. Na čelním okraji hlavového krunýře je nepárové složené oko. Trup je kryt dvouchlopňovým krunýřem (karapax). U hrotnatek jsou běžné barevné změny v závislosti na podmínkách, kde žijí a na teplotě vody (tzv. cyklomorfóza).
Poznámka: Je největším zástupcem hrotnatkovitých. Používá se jako krmivo pro akvarijní ryby a pokusný organizmus pro testy toxicity na vodních organizmech - konzumentech I. řádu.
Tento druh lze sehnat z laboratoří jako zaručeně prosperující (žádní samečci) a zdravou násadu do vlastního chovu. Hodí se obzvláště pro přikrmování v zimním období, kdy je odchyt v přírodě nemožný. Jakožto zdravotně nezávadné krmivo se hodí pro rozkrmování potěru. V tom případě je třeba přes několikero planktoních sítek roztřídit jedince podle velikosti a krmit jen ty staré asi 24 hodin.
Tvoří součást planktonu. Akvaristy jsou dafnie používány jako krmivo pro ryby, nejčastěji v sušené podobě, která je charakteristická svým zápachem. Perloočky, společně s vířníky a klanonožci tvoří nejvýznamnější skupinu planktonních živočichů. Při odchytu ve volné přírodě a následném zkrmování v akváriích je třeba dát pozor na případné zavlečení zárodků chorob a cizopasníků do akvária.
Patří do čeledi Daphniidae (více než 100 druhů), který zahrnuje rody Ceriodaphnia (břichatka), Daphnia (hrotnatka), Scapholeberis (hladinovka), Simocephalus (věšenka) a Megafenestra. Souhrnně se jedná o infrařád Anomopoda - perloočky různonohé. Nutno dodat že některé větší druhy perlooček se živí pouze dravě, takže potěr můžou uštípat!
Biolib.cz: Přejít na taxon
V nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další živočichy rodu Daphnia (latinsky)
Zobrazit další živočichy rodu Hrotnatka (česky)
Zobrazit další živočichy rodu Dafnia (slovensky)
Daphnia magna | © pavelsoukup

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasostatnich/hrotnatka_velka