Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Rak zebra

 

Atlasy » Ostatní » Česky » R » Rak zebra 

Česky   Rak zebra
Latinsky   Cherax peknyi
Slovensky   Rak pekny

VelikostTeplotapHTvrdostCena
151865150
cm°C|dGH
2028825150

Rubrika:Korýši
Typ:Sladkovodní
Čeleď: Parastacidae
Rozšíření: Papua-Nová Guinea
Chov: Akvárium pro ně musí být dobře zakryté a opatříme je kameny a úkryty. Teplota 23-31°C, ale pokles na pokojovou teplotu jim příliš nevadí. Jsou to poměrně klidná zvířata aktivní zejména v noci, přes den jsou schovaní v úkrytech. Pohybují se pomaleji. Je nutné odstraňovat zbytky potravy, zvláště pokud není akvárium vybaveno výkonným filtrem.
Krmení: Rak je všežravec. Obecně platí že mladý rak, to znamená do stáří zhruba šesti měsíců, dává přednost živočišné stravě bohaté na bílkoviny. Stráví tablety pro ryby žijící u dna (např. Tetra Wafer Mix). Nitěnky, patentky, spařené kopřivy, cvrčky, moučné červy, syrové rybí maso, salát, akvarijní plži, malé rybky, žížaly - vše mražené i nemražené. Nevhodné: hovězí a jiné maso z teplokrevných zvířat. Pojídá i zeleninu, ovoce a akvarijní rostliny. Rostliny rak stříhá a žere, někdy rostlinu jen ustřihne či vyhrabe a nechá ležet nedotčenou. Destrukce rostlin je docela častý jev.
Odchov: Rozmnožují se v září až v dubnu. Samičky snášejí vajíčka 24 hodin po oplození, bývá jich 200 - 1000 a v jedné sezóně mohou mít až 3 snůšky. Dalších asi 10 týdnů pak nosí vejce na těle. V tomto období je třeba chovat se k ní velice ohleduplně, protože poplašená samička často reaguje na stres a rušení odhozením vajíček. Mláďata pohlavně dospívají ve stáří jednoho roku a dožívají se čtyř až pěti let.
Snášenlivost: Ryby považují za kořist.
Anatomie: Oproti původnímu druhu má oranžově zbarvené klepeta. V základním zbarvení převládají odstíny šedé a modré s oranžovými skvrnami. Na vnitřní straně klepet mají hustý porost brv.
Poznámka: Voda - bez chlóru, je pro raky jedovatý. Je dobré vodu nechat ustát, minimálně 24 hodin. Nebo převařit a nechat vychladnout.
Biolib.cz: Přejít na taxon
V nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další živočichy rodu Cherax (latinsky)
Zobrazit další živočichy rodu Rak (česky)
Zobrazit další živočichy rodu Rak (slovensky)

Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasostatnich/cherax_papuanus