Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Atlas ostatních akvarijních živočichů

 

Atlasy » Ostatní » Čeledi » Ephippidae Česky čabrakovití   Vytisknout tuto stránku 

Zástupci této mořské čeledi obývá korálové útesy Tichého, Indického a Atlantického oceánu. Zřídka se vyskytují i v brakické vodě.

Jejich tělo je ze stran zploštělé, mají symetrické, trojúhelníkové hřbetní a řitní ploutve. Mají šedé tělo se svislými černými, hnědými nebo žlutými pruhy. Oči jsou umístěny v často v jednom ze svislých pruhů.

Živí se zpravidla řasami a malými bezobratlými.

Mladé ryby tvoří velká hejna. Dospělci žijí v malých skupinkách nebo samotářsky. Tření probíhá ve volné vodě za účasti mnoha jedinců. Larvy se z jiker líhnou po 24 hodinách. Dva dny poté jsou schopny přijímat potravu.

Čabrakovití jsou nadměrně loveni a jejich početní stavy klesají. Přitom některé druhy jsou nepostradatelné pro ekosystémy, které obývá. Např druh Platax pinnatus (netopýrník tmavý) je potravinový specialista zaměřující se na konzumaci z řas z korálů. Tím umožňují samotnou existenci Velkého bariérového útesu.

Kmen: Chordata - strunatci » třída: Actinopterygii - paprskoploutví » řád: Perciformes - ostnoploutví » podřád: Acanthuroidei. Tato čeleď zahrnuje 8 rodů a 20 druhů vědecky popsaných druhů ryb.

Latinsky Zástupci:
Emerita talpoida

Fotogalerie
Fotogalerie
zástupců čeledi

 
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasostatnich/celed/hippidae